Historickou koželužnu čeká demolice, Hradec investora nenašel

Hradec Králové - Jedné ze dvou architektonicky nejcennějších průmyslových staveb v Hradci Králové - bývalé koželužně - hrozí demolice. Navzdory všem studiím, které magistrát nechal zpracovat, se už nedá zachránit.

Radnice před osmi lety zajásala, když pobořenou koželužnu z roku 1881 v Kuklenách chtěla firma Eube opravit. Představila mimo jiné záměr stavby bytů a kanceláří, firma ale brzy nato zkrachovala. Jenže radnice musela čekat do jara, než jí soud dovolil s továrnou nakládat. Teď areál chátrá dál a 12 let už na něj platí demoliční výměr. „Za Rakouska-Uherska to byl cukrovar, pak to majitel přestavěl na koželužnu,“ poznamenal sběratel pohlednic Jaroslav Hrůza.

Se záchranou počítal i student architektury z německých Cách Adrian Daraban. „Představuje řešení pro vysokoškolské účely, studovna, knihovna, ubytování pro studenty,“ dodal hlavní architekt Magistrátu Hradce Králové Petr Brůna. Po zboření může radnice počítat jen s volnou plochou. „Mohl by zde být domov pro seniory, dva parky, které už mají mimochodem platné úřední rozhodnutí,“ poznamenal náměstek primátora Jindřich Vedlich. Město už na investory spoléhat nemůže a musí chystat peníze vlastní.