Autor smrtícího koktejlu léků a alkoholu půjde do vězení na sedm let

Zlín – Sedm let má ve vězení strávit šestadvacetiletý Evžen Sedlář z Luhačovic. Právě on obstaral a svým kamarádům letos v březnu nabídl nebezpečnou kombinaci léků a alkoholu. Smrtící koktejl zabil teprve osmnáctiletého mladíka. Z úst soudního znalce dnes zaznělo, že pokud by se včas dostal do péče lékařů, mohl žít. Sedlář navíc musí pozůstalým zaplatit odškodné 1,7 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Alkohol a léky proti bolesti – kombinace, kterou si chtěli Evžen Sedlář a jeho dva mladší přátelé zajistit zábavu. Sedlář u soudu přiznal, že osmnáctiletému chlapci a stejně staré dívce morfinové náplasti, které užívají při nesnesitelných bolestech pacienti s rakovinou nebo AIDS, nabídl.

Podle svých slov věděl, že mají uvolňující účinky, ale co přesně mohou způsobit, netušil. On sám si na ruku postupně nalepil sedm náplastí, každý z jeho přátel pak po třech. Nemocní si přitom lepí jen jednu náplast, její utišující účinek má být přitom až třídenní. Léky navíc trojice zkombinovala s utišujícími kapkami, které notně zapíjeli slivovicí.

U soudu se dnes objevil klíčový důkaz - přehrávala se série videí, které ironií osudu na svůj mobilní telefon natočila oběť experimentu. Na záběrech, které soudce povolil ČT použít, je vidět, co trojice kombinuje, aby se dostala „do rauše“.

Co už mobil nezachytil, byla chvíle, kdy pocit uvolnění vystřídala tvrdá realita. Osmnáctiletý mladík se při experimentu smrtícím koktejlem předávkoval – nebyl schopný mluvit ani chodit a nakonec upadl do bezvědomí. Dívka ho proto taxíkem odvezla k němu domů, kde ho předala rodičům.

Je mi to líto, omlouval se Sedlář

Muž obviněný z experimentování s léky„Nabídl jsem jim léky, o nichž jsem nevěděl, co mohou způsobit a s nimiž jsem neměl zkušenosti. Cítím se vinný jeho smrtí i tím, že jsem neudělal nic, čím bych mu pomohl, když mu bylo špatně.“


To, že v sobě má kromě alkoholu taky opiáty, jim ale nepřiznala. Rodiče se proto rozhodli nechat syna z alkoholového opojení vyspat. Ráno ale jeho matka zjistila, že syn nedýchá a přivolala záchranku. Lékaři mu už ale pomoct nedokázali.

Podle dnešní výpovědi soudního znalce přitom zemřít nemusel. Stačilo, kdyby mu jeho přátelé záchranku přivolali včas.„Koncentrace morfinu v jeho těle byla sama o sobě smrtelná, zemřel ale v důsledku udušení vlastními zvratky,“ popsal soudní znalec.

Soud dnes Sedlářovi uložil sedmiletý trest, původně mu přitom za nedovolené nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozilo deset až osmnáct let vězení. Soud ale zohlednil to, že se k činu přiznal, po celou dobu spolupracoval a navíc léky svým přátelům nepodal ze zištných důvodů. Rodině navíc musí vyplatit 1,7 milionu korun.

Sedlář se na místě vzdal svého práva na odvolání, naopak státní zástupce si jej ponechal. Rozsudek tak není pravomocný.