Policejní nováčci dokončují kurz, míří hlavně na Ústecko

Teplice - Na pět desítek policejních nováčků dokončuje v krajském školním středisku v Teplicích měsíční základní kurz. Po zhruba roční přípravě začnou sloužit u policejních jednotek, 39 z nich v Ústeckém kraji, deset v Libereckém kraji.

Příjem nováčků souvisí s plánovaným navýšením počtu policistů. V Ústeckém kraji počet tabulkových míst letos vzrostl o 160 na 3 323. Nyní policejní stavy čítají 3 271 příslušníků včetně nováčků připravujících se v Teplicích, kteří k policii nastoupili 1. srpna. „Od začátku roku jsme do služebního poměru přijali 98 nových policistů,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Nábory tak podle ní budou ještě pokračovat. Noví policisté budou zařazeni především do přímého výkonu služby. „V Ústeckém kraji půjdou hlavně do nejzatíženějších okresů Most, Chomutov a Teplice,“ řekla Bartošová. Uchazeč o práci u policie musí splňovat základní předpoklady - musí mu být alespoň 18 let, být bezúhonný a mít maturitu.

  • Součástí přijímacího řízení jsou také testy, které prověří fyzickou způsobilost. „Nejhorší asi byl pětadvacetikilometrový pochod na Děčínský Sněžník se zátěží,“ uvedl například David Sedláček z Ústí nad Labem. 
  • Vstupními testy neprojde až 80 procent uchazečů; kamenem úrazu není jen špatná fyzická kondice - řada z nich ztroskotá i na psychotestech.

Nováčky po nástupu čeká měsíční kurz v Teplicích a potom půlroční studium na policejní škole v Praze, odkud se znovu vrátí do střediska v Teplicích, které letos slaví 20. výročí svého vzniku. K policejním jednotkám, u kterých budou sloužit, se dostanou po roce odborné přípravy.