D3 a točna - klíčová českobudějovická témata

České Budějovice – Doprava a českokrumlovské otáčivé hlediště. Tato dvě témata budou zřejmě klíčová pro nadcházející komunální volby na Českobudějovicku. Dálnice D3, která má spojit město s Prahou i Rakouskem, stále ještě není hotová. Město dosud nemá ani obchvat a místním se nelíbí ani rozšíření zón placeného parkování v centru města. Nejistý je také osud točny v zahradě v Českém Krumlově, kterou provozuje Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Povolení k provozu vyprší totiž už příští rok. Nadcházejícím komunálním volbám se věnuje i ČT24. Dnes od 20:00 sledujte první předvolební debatu, v níž bude o problémech venkova diskutovat i ministr financí Andrej Babiš.

V minulých volbách zvítězili Občané pro Budějovice se ziskem 26,27 procenta hlasů a patnácti zastupiteli. Druzí skončili s odstupem sociální demokraté (16,79 procenta hlasů, deset mandátů). Třetí byla ODS, kterou volilo 14,89 procenta lidí. Občanští demokraté tak mají osm zastupitelů. Na čtvrtém a pátem místě skončili komunisté, respektive TOP 09, se shodným ziskem šesti zastupitelských mandátů; komunistům dalo hlas 11,38 procenta lidí, TOP 09 volilo 10,33 procenta lidí. Městu vládne po celé období koalice složená z Občanů pro Budějovice, ČSSD a TOP 09.

Podzimních voleb se v Č. Budějovicích zúčastní rekordních 17 subjektů:

Lídři kandidátek pro volby 2014

 • ANO - Jiří Svoboda
 • ČSSD - Miroslav Joch
 • České Budějovice jistota domova - Marie Paukejová
 • DSSS - Patrik Hejna
 • Doma v Budějcích - Stanislav Rataj
 • KSČM - Ivan Nadberežný
 • KDU-ČSL - Radek Mach
 • Občané pro Budějovice - Juraj Thoma
 • ODS - Michal Šebek
 • Jihočeši 2012 a PRO Sport a Zdraví - Michal Doktor
 • Společně pro České Budějovice - Svatomír Mlčoch
 • Strana svobodných občanů - Václav Kupilík
 • TOP 09 - Slavoj Dolejš
 • Toryové - Miroslav Beneš
 • Úsvit pro Budějovice - Walter Matlášek
 • Vize Národních socialistů - Ivan Fabián
 • Ženy 2014 - Světlana Procházková

Hnutí Občané pro Budějovice povede opět současný primátor Juraj Thoma, významným soupeřem pro Thomu bude jeho první náměstek pro ekonomiku Miroslav Joch (ČSSD). Ve volbách se také objeví několik nových uskupení - například České Budějovice Jistota domova, Doma v Budějovicích, Společně pro České Budějovice nebo Ženy 2014, které sestavily kompletní kandidátku pětačtyřiceti žen. 

DOSTAVBA DÁLNICE D3


Stavba dálnice D3 představuje dlouhodobý problém. První úsek byl otevřený před 20 lety. D3 má spojit Prahu, Tábor a České Budějovice a z Třebonína pokračovat jako rychlostní silnice k rakouským hranicím. Zatímco rakouská strana je připravena na napojení této dálnice, D3 v Česku vede jen mezi Meznem a Veselím nad Lužnicím v celkové délce 42 kilometrů.

Řidiči marně čekají na další kilometry slibované komunikace. Momentálně se nestaví žádný z plánovaných úseků dálnice, proti výsledkům soutěže na stavbu úseků mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a Borkem a Úsilným se odvolali neúspěšní uchazeči a čeká se na verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Stavbu komplikují i výkupy pozemků. Podle posledních odhadů by spojení D3 a rakouské S10 mělo být hotovo do roku 2021.

Plánovaná trasa D3 s tunelem
Zdroj: ČT24

S problémy se potýká i dálniční obchvat kolem Budějovic. Jde zhrubao  sedmikilometrovou trasu od Úsilného do Hodějovic. Potíže se týkají hlavně tunelu Pohůrka – stavba je podle ministerstva, které chce D3 postavit co nejlevněji, příliš drahá (odhad 7 miliard korun) a resort přemýšlí i o posunutí dálnice dál od města. Město proto připravuje i trasy pro tranzitní dopravu.

OSUD ČESKOKRUMLOVSKÉ TOČNY


Nejbližší měsíce také ukáží, jak dopadne osud otáčivého hlediště v barokní zahradě českokrumlovského zámku. Točnu provozuje Jihočeského divadlo a jeho zřizovatelem je město České Budějovice. Zahrada se v roce 1992 ocitla spolu s centrem města na seznamu památek UNESCO a někdejší vedení ministerstva kultury kvůli protestům památkářů přislíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna. 

Vedení divadla nedávno představilo zástupcům UNESCO návrh nové, rozebíratelné točny, která by znamenala stopku obavám o vyškrtnutí Krumlova ze seznamu světového kulturního dědictví. Verdikt UNESCO by měl být znám na podzim. Poté vypíše město architektonickou soutěž, ale hlavně se budou hledat peníze na výstavbu nového hlediště. Stát bude řádově miliony korun. O osudu točny ale definitivně rozhodne ministerstvo kultury.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Halady

Nová točna by měla být na místě stávající, se stejnou kapacitou, ale měla by být nižší asi o pět metrů. Zázemí pro herce a diváky by se přesunulo za hranice zahrady. Mimo sezonu nebude narušovat vzhled.

Představení před točnou navštívily za 55 let existence více než dva miliony diváků. Letos jich bude asi 53.000. Všechna představení jsou z 99 procent vyprodaná. Tržby činí kolem 28 milionů korun, zisk je osm milionů. Pokud by nastala v sezonách pauza, hrozilo by zrušení baletu a opery Jihočeského divadla, které dotuje město. Podle ředitele divadla Jiřího Šestáka by se ale nová točna mohla postavit a namontovat mimo sezónu, a divadlo by tak mohlo hrát bez přerušení.