Boharyňský mlýn čeká na opravu, peněz ale není dost

Boharyně (Královéhradecko) – Poněkud strašidelně vyhlíží dnes roubená budova vodního mlýna ve východočeské Boharyni. Současně jde ale o jednu z nejvýznamnějších památek v okolí. Obec chce mlýn opravit a učinit z něj turistickou atrakci. Zatím ale nesehnalo dost peněz, a tak probíhají opravy jen pomalu a po malých částech. Mlýn zatím zůstává opuštěným místem.

V areálu starého mlýna v Boharyni je několik staveb, všechny jsou ve špatném stavu, a přitom jsou všechny vzácné a vesměs i památkově chráněné. „Areál mlýna je cenný tím, že se tady dochovala tradiční roubená stavba vedle zděné průmyslové z počátku 20. století. Přičemž sušárna čekanky je jedinou památkově chráněnou stavbou tohoto typu ve východních Čechách,“ popsal Jan Tlučhoř z Národního památkového ústavu.

Tzv. Bergerův mlýn v Boharyni vznikl ve druhé polovině 19. století a naplno fungoval ještě v 50. letech – tehdy však již místo tradičního mlýnského kola poháněla mlecí stroje turbína. I potom, co se v jeho majestátní patrové budově obilí mlít přestalo, stará budova se používala, a to jako výkupna zeleniny. Sloužila tak až do 80. let. Současně se v bývalém mlýně podle boharyňské starostky Věry Macháčkové nakládaly okurky.

V té době však již neměl boharyňský mlýn takovou údržbu, jakou by potřeboval, a po ukončení provozu zcela chátral. V roce 2003 se však dostal na seznam kulturních památek a před dvěma lety získal nejvíce hlasů v anketě o regionální památku, která by si nejvíce zasloužila záchranu. Mlýn by mohl posloužit například jako muzeum, i dnes dokáže boharyňská starostka ukázat, kde byla kancelář, kde sládkova ložnice nebo kuchyně. V objektu sušárny je potom i původní vybavení.

Obec poté začala uvažovat o jeho opravě, není to však snadné. Podle pět let starých propočtů by na opravu budov potřebovala více než 20 milionů korun. Zatím si tak mohla dovolit pouze nutné opravy. „Poslední investicí byla oprava střechy na bývalé stodole, ta byla provedena za finanční spoluúčasti Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a ministerstva kultury,“ podotkla starostka s tím, že samotná pětisethlavá obec zaplatila asi půl milionu korun.