Autobusy na zavolání v Orlických horách neuspěly

Orlické Záhoří (Rychnovsko) – Královéhradecký kraj zrušil tzv. radiobusy – autobusové spoje jezdící pouze na zavolání. Projekt, který zprvu působil velice nadějně a kraj si od něj sliboval velké úspory, nakonec selhal – cestujícím se telefonovat nechtělo. Kraj teď nabídku autobusů zredukuje, všechny spoje ale pojedou od nového školního roku i bez zavolání. Od prosince také Královéhradecký kraj posílí vlaky na trati do Rokytnice v Orlických Horách.

V Orlických horách jezdilo až šestnáct autobusových spojů na zavolání. Poslední dva vydržely na lince mezi Orlickým Záhořím a Rokytnicí přes Bartošovice, s koncem prázdnin však přestanou jezdit i ony. Ukázalo se, že o ně cestující nemají zájem, například víkendový ranní spoj z Bartošovic do Rokytnice si za čtyři měsíce objednali pouze dva lidé. „Po vyhodnocení poptávky ze strany cestujících bylo deset spojů převedeno do režimu pravidelné dopravy a zbylé byly po dohodě s obcemi zrušeny,“ popsal neslavný osud tzv. radiobusů mluvčí Královéhradeckého kraje Michal Friček.

Zprvu si přitom kraj i dopravce Audis bus, který pro něj službu zajišťoval, autobusy na zavolání pochvaloval, Petr Švach z Audis busu hovořil o osmdesátiprocentní úspoře. Příčinou úspor však zřejmě bylo spíše to, že spoje vůbec nejezdily, lidem se je totiž nechtělo volat. „Bylo pro mě složité odněkud volat, že přijedu, a pak bych třeba na stanici nepřijel,“ uvedl obyvatel Bartošovic.

Náhradou za zrušené autobusy na zavolání budou zčásti běžné autobusové spoje, od prosince přibude i vlaků na trati do Rokytnice. „Znovu se vrací vánoční spoje, jeden nahoru, druhý dolů. Potom jsou nové spoje po 18. hodině z Vamberka, kdy jedou lidé ze zaměstnání domů do hor,“ popsal starosta Slatin nad Zdobnicí Petr Tůma. Orlickohorské obce si po zavedení letošního jízdního řádu stěžovaly, že je spojení rok od roku horší, časová poloha spojů neodpovídá běžné pracovní době a o víkendu je špatné spojení. Dílčí zlepšení je výsledkem memoranda, které krajskému vedení zaslalo 33 starostů.