Osobní vlaky nádražím Bubeneč už jen projíždějí

Praha  Po 164 letech přestaly na železničním nádraží Praha Bubeneč zastavovat osobní vlaky. Cestující musí využívat novou zastávku Podbaba. Rekonstrukce trati směrem na Roztoky se stanicí Bubeneč vůbec nepočítala. Včera večer se proto s historickou budovou rozloučili fanoušci symbolickým pohřbem.

Smuteční oslavu konce provozu nádraží postaveného v polovině 19 století si ve čtvrtek nenechalo ujít přes 300 lidí, jak pravidelní cestující, tak fandové do železnice. Zavzpomínat přišli i železničáři, kteří tu kdysi pracovali. „Já bych s pohřbem té budovy ještě nespěchal, nic nebrání tomu, aby se sem v budoucnu, pokud se zájem lidí objeví, doprava vrátila,“ komentoval Jakub Ptačinský, mluvčí SŽDC. 

„Lidé, kteří v Bubenči vystupovali, vůbec do Bubenče nechtěli. Potřebovali se dostat do centra Dejvic. To je důvod proč se nástupiště z Bubenče posunulo o 700 metrů blíž k tramvajové trati a vznikl přestupní uzel na tramvaj a autobusy. Cestujícím, kteří potřebují do Dejvic se tak zkrátí doba cesty o 10-15 minut, což je hodně,“ uvedl mluvčí společnosti Ropid Ondřej Kubala.

Nádražní budova se bourat nebude a oblíbená nádražní hospoda bude i nadále fungovat. Jen cestující musí jinam. V pátek ráno měla svou premiéru zastávka Podbaba. Zastávka je zatím dokončená jen zčásti, je potřeba dostavět protější nástupiště, podchod a zrekonstruovat druhou kolej. Náklady se vyšplhají na 30 milionů.