Před 70 lety nad Bílými Karpaty rudlo nebe

Zlín – Šanov na Zlínsku patří k obcím na východě Moravy, které si připomínají 70 let od letecké bitvy nad Bílými Karpaty. Bitva představuje největší střet mezi německými leteckými silami Luftwaffe a spojeneckými bombardéry nad územím protektorátu. Na místech, kam při bojích dopadaly trosky zničených letadel, se po celý víkend koná řada vzpomínkových akcí.

29. srpna 1944 vyletělo přes 800 amerických letadel z Itálie, z nichž většina měla za cíl bombardovat rafinerii a seřadiště vlaků v Moravské Ostravě. Sled nešťastných okolností zpozdil část létajících pevností B-17, na které se zaměřily německé stíhačky i protivzdušná obrana.

Německé stíhací letouny sestřelily desítku spojeneckých strojů, zabily na čtyři desítky amerických letců. Dva sestřelené bombardéry šly k zemi na slovenské straně, tři se zřítily u Bojkovic, v Krhově a Vyškovci. Bitva si na svůj tragický účet připsala i 464 civilních obětí.

Na vzpomínkové akce přijel také poslední žijící pamětník bitvy nad Bílými Karpatami Loy Dickinson, jehož bombardér se zřítil u Přečkovic. Navigátor při zásahu seskočil, poté ho ukryla jedna z místních rodin. Protože po něm němečtí vojáci usilovně pátrali, přihlásil se Loy Dickinson po dvou dnech na četnické stanici. Zbytek války strávil v zajateckém táboře.

Video Na Zlínsku vzpomínali na bitvu nad Bílými Karpaty
video

Na Zlínsku vzpomínali na bitvu nad Bílými Karpaty