Kam jdou veřejné peníze? Jihlavští kritikou nešetří

Jihlava – Před blížícími se volbami rezonuje v krajském městě Vysočiny zejména nedostatek veřejných peněz na kulturu a naopak hodně ve prospěch sportu. Čile se však diskutuje také o vybudování krajské spalovny odpadů, což místní občanské iniciativy odmítají a volají po referendu. A dlouhodobě sledovaným tématem je i vybudování úložiště radioaktivního odpadu. Nadcházejícím komunálním volbám se věnuje i ČT24. Dnes od 20:00 sledujte první předvolební debatu, v níž bude o problémech venkova diskutovat i ministr financí Andrej Babiš.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Bertl123

Jihlavskému magistrátu zatím vládne koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má ČSSD, která v roce 2010 volby vyhrála, jedenáct mandátů, druhá ODS deset, třetí KSČM obsadila sedm křesel. TOP 09 získala čtyři křesla, Krásná Jihlava tři a KDU-ČSL dvě. 

Lídři kandidátek pro komunální volby 2014 

 • ANO 2011: Radek Popelka
 • ČSSD: Rudolf Chloupek
 • Forum Jihlava: Karolína Koubová
 • KSČM: Pavel  Šlechtický
 • KDU-ČSL: Jaromír  Kalina
 • ODS: Jaroslav  Vymazal
 • Společně pro Jihlavu: Jan Tesař
 • Strana svobodných občanů: Pavel Paulát
 • TOP 09: Věra Podhorská
 • Úsvit přímé demokracie: Michal Suchý
 • Zelení a Piráti Jihlava: Vít Prchal
 • Změna pro Jihlavu: Jiří Týma 

Před čtyřmi lety se do zastupitelstva pokoušelo dostat stejné množství stran jako letos, tedy tucet. Znovu své kandidátky postavilo šest stran. V barvách ODS kandiduje na prvním místě současný primátor Jaroslav Vymazal, kandidátku ČSSD znovu vede současný náměstek primátora Rudolf Chloupek. Lidovci zvolili tentokrát do čela sládka jihlavského pivovaru a krajského předsedu KDU-ČSL Jaromíra Kalinu. Kandidátku TOP 09 vede jednatelka Domu kultury odborů Věra Podhorská. Komunisté mají na prvním místě své kandidátky dlouholetého zastupitele Pavla Šlechtického. Lídrem koalice Zelených a Pirátů je podnikatel Vít Prchal; v minulých komunálních volbách kandidovali Zelení ve městě samostatně. 

Nově se o přízeň voličů v komunálních volbách uchází hnutí ANO, které dalo do čela podnikatele Radka Popelku, i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, jehož kandidátku vede do voleb plánovač společnosti Bosch Michal Suchý. Lídrem Strany svobodných občanů je Jihlavě servisní mistr Pavel Paulát. Forum Jihlava vzniklo na základě uskupení Krásná Jihlava, které uspělo v minulých volbách, v čele této kandidátky je šéfka jihlavského divadla DIOD Karolína Koubová. Další nově sestavenou kandidátku Společně pro Jihlavu povede bývalý člen ODS, podnikatel Jan Tesař, a lídrem kandidátky Změna pro Jihlavu je úředník Jiří Týma. 

HODNĚ PENĚZ PRO SPORT, MÁLO PRO KULTURU


Když v Jihlavě proběhla anketa o největších problémech města, stalo se podle veřejnosti problémem číslo jedna přerozdělování veřejných peněz. Utrácí se podle nich za mnohdy zbytečné cyklostezky nebo profesionální hokej a fotbal, zatímco nedostatek peněz trápí pořadatele kulturních akcí. 

Také občanské sdružení Oživení loni v prosinci sledovalo, jak se městům daří rozdělovat veřejné prostředky formou dotací. A vůbec nejhůř ze všech měst dopadla Jihlava. „Město Jihlava se v hodnocení transparentnosti umístilo na posledním, třináctém místě, s vysokou ztrátou na všechny zbylé hodnocené samosprávy. Známka 5 se v celém hodnocení vyskytla jedině v tomto případě,“ varovalo tehdy Oživení. 

KDE SE POSTAVÍ ÚLOŽIŠTĚ JADERNÉHO ODPADU?


V obcích Kraje Vysočina je ožehavým tématem také hledání místa pro trvalé úložiště radioaktivního odpadu. O tom, ve které z vytipovaných lokalit bude proveden geologický průzkum pro možnou výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu, mělo ministerstvo životního prostředí rozhodnout do konce prázdnin. 

Projekt počítá se sedmi různými lokalitami hlavně na Vysočině, v Plzeňském a Jihočeském kraji. Státní podnik Diamo plánuje zahájit jednání se samosprávami, až když plán na zahájení těžby schválí vláda. Co se týče Vysočiny, diskutuje se o lokalitách na Žďársku, na Třebíčsku nebo na Jihlavsku a ve hře je také obnovení těžby uranu u Brzkova na Jihlavsku. 

Zahájení těžby u Brzkova přitom už dříve podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle kterého by to pomohlo zmírnit nezaměstnanost po uzavření dolu Rožná. K tomu asi dojde za čtyři až pět let. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem v Česku i ve střední Evropě. Závod Geam, který důl provozuje, zaměstnává 950 lidí. Přípravné práce na zahájení těžby u Brzkova by prý trvaly šest až sedm let, těžba by pak měla zaměstnávat stovky horníků asi 16 let. 

CO SE SPALOVNOU ODPADŮ?


Před volbami se teď hodně diskutuje také o vybudování krajské spalovny odpadů v Jihlavě, kapacita tamní skládky totiž zřejmě vystačí jen na dalších pět let. Na skládku komunálního odpadu ročně Služby města Jihlavy (SMJ) vyvezou 35 tisíc tun odpadu. „Občané Jihlavy ročně vyprodukují deset tisíc tun,“ říká mluvčí SMJ Martin Málek. Zbytek je z okolních měst a obcí. Občanské iniciativy ovšem stavbu spalovny odmítají a volají po referendu.