Fresky z dob Přemyslovců nominovány jako objev roku

Kuřívody (Ralsko) - V kostele svatého Havla v Kuřívodech u Ralska se našly unikátní malby z doby posledních Přemyslovců. Některé jsou skoro 800 let staré. Ze zchátralé stavby se tak okamžitě stala jedna z nejvýznamnějších památek regionu. Malby jsou dokonce nominovány do celorepublikové soutěže památek - jako objev roku.

Presbytář kuřívodského kostela ukrývá unikátní malby. Ty nejstarší jsou z poloviny třináctého století. Zobrazují nebe s hvězdami. „Dle názoru restaurátora je zpracována pouze klackem, a ne štětcem, je zajímavá a ojedinělá. Nic podobného jsme zatím nenašli,“ uvedl Miloš Krčmář, ředitel Národního památkového ústavu v Liberci.

Gotické malby jsou tu dokonce ve dvou vrstvách. Na té o sto let mladší se zachoval obraz svaté Doroty a archanděla Michaela. Ze zdevastované budovy se tak rázem stala jedna z nejvýznamnějších památek Libereckého kraje. Ornamenty na klenbě jsou přitom ještě starší. Dívali se na ně už první návštěvníci kostela.

Přitom víc než 40 let kostel využívala česká a pak sovětská armáda. V tomto období byl v chátrajícím kostele sklad zeleniny. Část střechy se dokonce propadla a teprve po odchodu vojsk z Ralska mohly začít opravy. I díky nim se malby podařilo odkrýt. Už teď je jisté, že zde restaurátoři stráví několik dalších měsíců. Další malby totiž na objevení teprve čekají v lodi kostela. Památkáři by chtěli nálezy zrestaurovat zhruba do dvou let. Kostel je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou a je ve vlastnictví římskokatolické církve.

Kostel byl postaven v 13. století v raně gotickém slohu a byl roku 1279 zmiňován jako místo, kde se mohla pomodlit královna Kunhuta, vězněná na hradě Bezděz se svým malým synem Václavem II. Počátkem 17. století byla zdejší farnost ve správě luteránských pastorů, zpět římským katolíkům se dostal v roce 1624. O sto let později byl kostel značně přestavěn zásluhou hraběnky Margarety z Valdštejna. Po roce 1947 byly Kuřívody začleněny do Vojenského prostoru Ralsko. Postupně byla část vnitřního vybavení kostela odvezena mimo obec, oltář do Struh u Svojan, křtitelnice, kříž a obrazy do Bělé pod Bezdězem.