Děti sobě: žáci si přispěli na novou školní jídelnu

Kunovice – Barevná, moderní a podle gusta školáků. Taková je nová podoba jídelny na základní škole U Pálenice v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Děti mohly samy rozhodnout o podobě jídelny, kterou podle jejich preferencí navrhli studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Hezčí posezení u jídla ale pro žáky nebylo zadarmo. Díky svým aktivitám na přestavbu jídelny přispěly 90 tisíci korun.

Z designu 70. let do vizuálu 21. století. Tak se přes léto proměnila jídelna kunovické základní školy, kterou navštěvuje 350 dětí. Právě ony mají velkou zásluhu na její nové podobě. „Pozvali jsme na setkání žákovského parlamentu studenty univerzity, kteří návrh jídelny projektovali jako svoji magisterskou práci,“ popsal ředitel školy Marek Tvrdoň. Školáci načrtli svou představu, studenti multimediálních komunikací zlínské univerzity je zapracovali do svého projektu. A tak se zrodila nová podoba jídelny.

Děti ale na její rekonstrukci přispěly i finančně. Natočily propagační video, které mělo vyburcovat dárce a nabízelo protislužby. „Vybírali jsme peníze třeba tím, že jsme doučovali malé děti, které neuměly třeba počítat,“ vysvětlil zástupce školního parlamentu Ondřej Třetina, který chodí do 6. třídy.

Děti nakonec dokázaly vybrat 90 tisíc, díky kterým zbylo v rozpočtu i na nadstandard, třeba na barevnou tapetu. Celkem vyšla proměna jídelny na dva a půl milionu. Milion a půl přispělo město, 300 tisíc škola, 200 tisíc sdružení rodičů. „Chceme, aby děti věděly, že nic v životě není zadarmo. A byť 90 tisíc v dvoumilionovém rozpočtu nehraje zásadní roli, děti pochopily, jak těžké je získat peníze,“ dodal ředitel.

Video Hovoří ředitel kunovické ZŠ U Pálenice Marek Tvrdoň
video

Hovoří ředitel kunovické ZŠ U Pálenice Marek Tvrdoň