V Hořicích začalo na protest proti slučování škol fungovat nové gymázium

Hořice - Soukromé gymnázium, které vzniklo jako protest proti slučování středních škol, začalo fungovat v Hořicích na Jičínsku. Založila ho část bývalých učitelů krajského gymnázia poté, co neuspěli s požadavkem, aby Královéhradecký kraj nechal hořické střední školy samostatné.

Nové gymnázium, na kterém se platí roční školné 15 tisíc korun, v budoucnu může přijmout až 120 studentů. Zřizovatel gymnázia, tedy Hradecký kraj, povolení soukromé školy ministerstvu nedoporučoval. „Vzhledem k počtu dětí ve spádu Hořicka to může ohrozit existenci jednotlivých oborů,“ uvedla radní Královéhradeckého kraje Táňa Šormová.

Na soukromém gymnáziu se zatím neučí, studenti připravují učebny. Většina z nich na poslední chvíli přestoupila z gymnázia krajského, které je nově součástí několika středních škol. „Naše třídy byly poměrně naplněné, takže to, že žáci odešli, může naopak zvýšit kvalitu, která v těch hodinách bude dětem poskytována,“ míní ředitelka Gymnázia SOŠ, SOU a VOŠ Hořice Hana Richtermocová.

Vedení soukromé školy, která sídlí v bývalé budově krajského gymnázia, ještě minulý týden nevědělo, s kolika studenty začne. Nakonec je jich osmnáct. Jedna třída prváků a jedna druháků.