Kuře pomohlo postižené holčičce. Dostala autosedačku

Brno - Speciální autosedačku dnes předali zástupci brněnského sdružení Logo otci devítileté Zlaty, která je částečně ochrnutá na všechny končetiny. Celkem pětatřicet tisíc na pomůcku, bez které rodina nemůže fungovat, se jim podařilo sehnat díky sbírkovému projektu České televize Pomozte dětem.

Balík v barevném papíře si dnes díky sbírce Pomozte dětem převzal Martin Petrželka. Uvnitř byla speciální autosedačka pro jeho devítiletou postiženou dceru Zlatu. „Bez sedačky bychom se vůbec nemohli pohybovat a mít běžný život,“ chválil si novou pomůcku Martin Petrželka.

Jeho dcera se narodila předčasně, už ve 23. týdnu těhotenství. „Měla porodní váhu 570 gramů, byla půl roku v inkubátoru, v podstatě na pokraji smrti. Díky neochvějné práci v dětské nemocnici a rodině mezi námi může být,“ popsal Petrželka. Zlatin mozek je nenávratně poškozený, sama nechodí ani se nenají, navíc trpí epileptickými záchvaty. Od rozvodu se o ni otec stará sám, 24 hodin denně.

Protože Zlata neumí v autosedačce sedět jako ostatní dětí, musí mít speciální sedačku. „Potřebuje bederní a hlavové peloty. Je problém, že z běžné sedačky vám to dítě vyjíždí ven,“ vysvětlil Petrželka, který s dcerou jezdí každý den jak do školy, tak na rehabilitace, terapie nebo k lékařům.

Občanské sdružení Logo oslovil Martin Petrželka letos na jaře. Nezisková organizace dlouhodobě spolupracuje s projektem České televize Pomozte dětem. Díky němu se rodina dočkala potřebné autosedačky už za pár měsíců. „Dokážeme získávat prostředky. V případě, že má někdo handicapované dítě, pro které potřebuje péči, ať nás osloví,“ povzbuzuje další zájemce ředitel OS Logo Tomáš Ostrý.

„Jsem rád, že máme v Česku dobré lidi. Chtěl bych jim poděkovat. Dcera nemůže mluvit, tak děkuju i za ni,“ uzavřel otec.