Divoká Orlice už Žamberk neohrozí

V Žamberku na Orlickoústecku chystají jednu z největších investic v novodobé historii města. Radnici se konečně podařilo dokončit plány na stavbu protipovodňových opatření na Divoké Orlici. Při velké vodě tam hrozí zatopení domů i celých ulic. Zábrany by měly ochránit město před třicetiletou vodou.

Žamberk postihly velké povodně v roce 1997 i 2000. Už osm let vedení města připravuje plány, jak škodám zabránit. Zdlouhavé bylo hlavně jednání s majiteli pozemků, kterých jsou desítky. „Se dvěma třetinami lidí jsme se domluvili bez problémů. S dalšími horko těžko, nicméně jejich souhlasy máme. Zhruba se dvěma třemi lidmi jsme se nedohodli,“ popsal vedoucí odboru obrany a krizového řízení Vladimír Fikejs. Sporné pozemky se ale nakonec podařilo obejít.

Stavba betonových stěn či nábřežních zdí vyjde na 160 milionů korun. Dvacet milionů zaplatí město. Práce bude mít na starosti Povodí Labe. Místní budou mít sice klidnější spaní, kvůli stavbě zábran se ale musí pokácet 120 vzrostlých stromů. „Museli jsme vydat souhlas ke kácení z důvodu veřejného zájmu,“ potvrdila vedoucí odboru životního prostředí Jaroslava Červená.