Dolní Vítkovice hledají toho pravého boha slunce

Ostrava - Areál průmyslových památek v Ostravě-Vítkovicích bude mít další dominantu. Moravskoslezský kraj a Dolní oblast Vítkovice vyhlásily uměleckou soutěž na industriální verzi slovanského boha slunce a pohostinnosti Radegasta. Hlavním materiálem prostorového díla bude železný vysokopecní filtr. Socha má být třicet metrů vysoká, má také svítit, hýbat se a vydávat zvuky. V podstavci plánují zadavatelé bar nebo hospodu.

Cílem vyhlašovatelů umělecké soutěže je vytvořit nový symbol Moravskoslezského kraje. Soutěž má dvě části, vzejdou z ní dva interaktivní objekty Radegasta. Jeden bude v nadživotní velikosti v Dolních Vítkovicích, druhý, menší, chtějí zahrnout do české expozice na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, kde bude mít svou instalaci i Moravskoslezský kraj. Poté ho převezou do vítkovického Světa techniky.

„Radegast je výrazným symbolem Moravskoslezského kraje, podobně jako vítkovický komplex průmyslových památek s vysokými pecemi. A naší myšlenkou je, spojit obojí dohromady,“ vysvětloval ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela.

Bizarního nápadu se chytil Kurt Gebauer

Základním materiálem velkého objektu bude obří filtr, který je poblíž Vysoké pece číslo 1. Díky specifickému tvaru se mu říká slon. Účastníci soutěže mají v co největší míře využít objemu a struktury této konstrukce. Na přípravě se podílí Galerie města Ostravy PLATO. „Připouštím, že je to trochu bizarní nápad. Nejprve jsem k tomu byl trošku skeptický. Pak jsem si ale řekl, že intervence do vítkovického technického prostředí by byla velmi pěkná, pokud by měla nějaký obsah nebo ideu. Nejdůležitější ale bude najít správný trik,“ říká umělecký manažer galerie Marek Pokorný.

Proto galerie předem oslovila některé renomované umělce jako Kryštofa Kinteru nebo Jiřího Černického. Na obhlídce už byl i sochař Kurt Gebauer. „Tito autoři dokáží zacházet s něčím, co už je dáno. Zároveň jsou schopni k tématu přistoupit z jiného úhlu, než jak známe sochu Radegasta z Beskyd,“ vysvětloval Pokorný.

Nová dominanta, Las Vegas nebo lunapark?

Podle některých umělců jsou parametry soutěže, na které se podílí i ostravský pivovar, nastaveny poněkud nešťastně. A zaznívají i názory, že Dolní oblast spěje k tomu, aby se změnila v Las Vegas. „Když bude ten areál zaplněn různými světelnými projekty, bude to tam za chvíli vypadat jako v lunaparku. A bude to determinovat celé to prostředí,“ míní například ostravský výtvarník Jiří Surůvka.

Termín odevzdání výtvarných návrhů je do konce října. Vítěz má dostat sto tisíc korun, menší částky obdrží také další dva návrhy v pořadí. Posuzovat je bude porota, ve které bude kromě šéfa PLATA Pokorného architekt Josef Pleskot, průmyslník a autor projektu Dolní Vítkovice Jan Světlík nebo zástupci Moravskoslezského kraje. Návrhy chtějí posoudit do konce roku. Industriální socha Radegasta by měla ve Vítkovicích stát do roku 2020.