Z přetáčení plynoměrů si v Ústeckém kraji někdo udělal byznys

Ústí nad Labem - Organizovaná skupina přetáčí podle plynařů na severu Čech měřidla. Případ začíná vyšetřovat policie. Většina plynoměrů bývá totiž poškozena stejným způsobem. Teď je v Ústeckém kraji nově černých odběrů dvacetkrát víc než ve zbytku země.

Policisté za rok našli v Ústeckém kraji přes tři tisíce poškozených plynoměrů. Ve zbytku země je průměr necelých 130 případů na kraj. „Falešná úřední značka byla u různých plynoměrů vytvořena těmi samými matricemi,“ podotkl soudní znalec. Zdá se tak, že si z přetáčení měřidel někdo udělal živnost.

Například v Duchcově byl podle plynařů poškozený každý pátý kontrolovaný plynoměr. Poškozenou plombu na plynoměru měla i místní knihovna. Zaměstnanci odmítají, že by s plynoměrem manipulovali nebo si na to někoho najali.  Plynoměr v knihovně tak raději zamkli na petlici.

Polovina lidí škodu zaplatit nemusí

Plynaři často lidem vypočítali škodu okolo sta tisíc. Ne u každého poškozeného plynoměru znalec dokáže, že číselník byl přetočený. Pokud ano, plynaři odhadnou škodu a pošlou fakturu. „Padesát procent zákazníků zaplatí námi vypočítanou škodu,“ upřesnil zástupce plynárenské společnosti Miroslav Zaur.

Celkové škody v Ústeckém kraji jsou za loňský rok 40 milionů. Jinde takový nárůst případů není. „Stav je setrvalý a je v řádu desítek případů zjištěných ročně,“ upozornil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Lidé by si měli plynoměry pravidelně kontrolovat, pokud zjistí poškození, ihned to nahlásit.