Na železné hasiče čekal běh do 26. patra s 20 kg na zádech

Praha – Budova bývalého Motokovu na pražské Pankráci sice již dlouho není nejvyšší stavbou v Česku, přesto výstup do jejího svrchního podlaží není snadný. Právě běh do 26. patra představoval vrcholnou disciplínu extrémního hasičského závodu Iron Fireman, který svojí náročností sotva najde konkurenci nejenom v Česku, ale i širém okolí.

Téměř stovka hasičů a čtyři hasičky se letos postavili na start pankrácké soutěže o titul železného hasiče. Šlo sice o závod, vše, co měli soutěžící za úkol, ale snadno využijí i při skutečných zásazích. „Je to soutěž, která ukazuje práci hasičů, a zároveň sportovní klání. Všechno dělají bez přestávky, na sobě mají výzbroj, která váží 20 kilogramů,“ shrnul organizátor akce Martin Kavka.

Úvodními disciplínami bylo rozbalování hasičských hadic, přesouvání pneumatiky nákladního auta i třicetikilogramové bariéry, skákání přes dvoumetrovou bariéru a nakonec ještě přenášení osmdesátikilové figuríny. Potom přišlo na řadu to, kvůli čemu je pražský Iron Fireman tak náročný.

Hasičská soutěž totiž vznikla v Česku v roce 2001 po teroristických útocích ve Spojených státech a připomíná památku hasičů, kteří tehdy zahynuli při kolapsu budov Světového obchodního centra. I když se stometrový bývalý Motokov – dnes známý jako City Emporia – s bývalými čtyřsetmetrovými dominantami Manhattanu nemůže měřit, je i výstup do jeho 26. patra obzvlášť náročný, o to více když hasiče tíží výzbroj a musí mít aktivní dýchací přístroj. Na vrcholu se tak unavení závodníci povětšinou mohou jenom trumfovat, kdy jim začínaly docházet síly. „V 15. patře se dostavila taková větší krize. To bylo asi nejtěžší překonat,“ poznamenal jeden z těch, kteří dospěli až do cíle.

Pořadatelé na Pankráci připravili také přehlídku hasičské techniky. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout například tu, kterou používají hasiči na Letišti Václava Havla.