Šance pro rodiny v nouzi. Brno rozšiřuje projekt tréninkového bydlení

Brno – Šance odlepit se ze dna pro rodiny ze sociálně slabých skupin. Brno se pustilo do rozšíření systému tzv. prostupného bydlení, ten má dostat slušné lidi z ubytoven do vlastního podnájmu. Nové tréninkové byty vzniknou v domě ve Francouzské ulici, který právě prochází rekonstrukcí. Nájemníci budou platit výrazně nižší nájemné, aby mohli zaplatit všechny dluhy a našetřit si na klasické bydlení. Brno zatím nabízelo jen jediný takový byt, nově jich mají být čtyři desítky.

Vybydlený dům ve Francouzské ulici začíná měnit svoji tvář. Uvnitř už dělníci vytrhávají podlahy, odstraňují zdemolovaná okna a dveře. Už za několik měsíců má právě tady vzniknout 39 bytů pro projekt prostupného bydlení. „Je to systém určený těm, kteří někdy v minulosti selhali a přišli o bydlení v městském bytě. Pro rodiny je to šance dostat se z ubytovny, pokud platí nájem a jsou bezproblémové. Nejprve mohou dostat nějaký menší tréninkový byt,“ popsal systém náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD) s tím, že pokud všechno funguje, mohou znovu požádat i o městský byt.

Systém prostupného bydlení funguje už asi deset let, Brno ale dosud mělo pro tyto účely jen jediný byt. Rodina, která v něm aktuálně žije, si přála zůstat v anonymitě. Čtyřtisícový nájem ale zvládá platit bez problémů. „V bytě mohou rodiny bydlet maximálně rok a půl. Cílem je umožnit rodinám uspořádat si peníze, něco si našetřit,“ popsal terénní sociální pracovník z IQ Roma servisu Jan Milota.

Do vlastního podnájmu se ale nakonec dostane zhruba třetina rodin. „U romských rodin je pravidlem diskriminace na trhu s bydlením. Často se jim nepodaří najít majitele, který by jim byt pronajal,“ vysvětlil Milota. Rodiny tak mohou skončit zpátky v ubytovnách, v horším případě na ulici.

O tom, kdo získá sociální byt, rozhoduje v Brně štěstěna

Na hranici životního minima balancuje zhruba každá čtyřicátá rodina v Jihomoravském kraji.  Brněnský magistrát dnes některým lidem odraz ode dna usnadnil. Dvacet vylosovaných Brňanů získalo takzvané sociální byty. „Pokud si uvědomíme, že těch zájemců bylo přes dvě stě čtyřicet, tak je to skutečně kapka v moři,“ řekl Pospíšil.

O sociální byty mohou žádat jen lidé na pokraji chudoby, kteří navíc nemají vůči městu žádné dluhy. Nájemné je oproti tomu běžnému zhruba poloviční.

Rozdíl mezi prostupným a sociálním bydlením

Ilustrační fotoProstupné bydlení označuje vícestupňový systém, který má především rodinám pomoct odrazit se ode dna. Obvykle jde o ty, kteří o městské bydlení přišli kvůli neplacení nájemného. Na prvním stupni rodiny obvykle bydlí na ubytovně. Pokud je na to rodina připravená a je schopná platit snížené nájemné, může jít do tréninkového bytu (tedy do takového, jaké mají vzniknout právě ve Francouzské ulici). Pokud během přechodného období zvládne stabilizovat svoje finance, může si znovu požádat o přidělení městského bytu. Vhodné adepty do systému vybírají terénní sociální pracovníci.

Ilustrační fotoSociální bydlení pak zahrnuje soubor bytů, které město nabízí k bydlení za výrazně nižší nájemné – v Brně rodiny platí 40 korun za metr čtvereční. Jde tedy o chudší rodiny, které ale nemají vůči městu dluhy na nájemném. Počet žadatelů v případě Brna v současné době mnohonásobně převyšuje množství nabízených bytů. O tom, kdo ze žadatelů jej dostane, rozhoduje v jihomoravské metropoli hlasování za účasti notáře.