V Kladrubském hřebčíně byla objevena tajemná krypta

Kladruby nad Labem – Tajemnou kryptu, o které neměl nikdo tušení, objevili archeologové v areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Uvnitř našli pozůstatky někdejšího správce, zřejmě z rodu Lobkowiczů. Průzkum umožnila probíhající rekonstrukce hřebčína. Hřebčín je z důvodu rozsáhlé rekonstrukce pro veřejnost do odvolání uzavřen.

Chodbu do podzemí v kostele svatého Kříže neodhalil stavebně historický průzkum a nevěděla o něm ani farnost. Šanci podívat se do krypty tak po mnoha letech dostali archeologové. V rohu krypty našli lidské kosti a zbytky rakve s kováním. „Předpokládáme, že tady byl pohřben Johan Lobkowicz v roce 1846,“ uvedl archeolog František Kašpárek. 

Archeologové jsou přesvědčeni, že nebyli první, kdo hrobku objevil. Vzácné artefakty si v minulosti zřejmě někdo odnesl. I tak je potěšilo několik drobných nálezů. Kosti archeologové pošlou na antropologický výzkum. Odpovědět má na otázku, zda hrobka skutečně patřila šlechtici a co ho do hřebčína přivedlo. „Jestli to byla nějaká láska ke koním, nebo byl uklizen na nějaké méně viditelné místo. Ten příběh samozřejmě ještě neznáme,“ dodal archeolog Lukáš Gál. 

Odborné zpracování všech nálezů potrvá do konce října. Teprve potom budou archeologové schopni s určitostí říct, co se v této tajemné kryptě odehrálo.