Olomoucký rodák Hudeček nadřadil Prahu zbytku země. Sklidil kritiku

Praha – Olomoucký rodák a pražský primátor Tomáš Hudeček na zahájení kampaně TOP 09 před komunálními volbami nadřadil Prahu zbytku republiky a sklidil za to od svých politických soupeřů ostrou kritiku; nakonec se za „neobratnost a chybu“ sám omluvil.

Tomáš Hudeček, který vede kandidátku TOP 09 do říjnových komunálních voleb, prohlásil, že je potřeba usilovat o další rozvoj Prahy – jde podle něj o jedinou šanci, jak pozdvihnout Česko na evropskou úroveň.

„Pokud si kdokoliv v České republice myslí, že se Česká republika může dostat na evropskou úroveň rozvinutím Brna, Ostravy, Břeclavi nebo Krnova, tak je na velkém omylu,“ řekl doslova. „Pouze podpora centra, pouze podpora hlavního města, pouze podpora Prahy a pouze samotná aktivita nás obyvatel Prahy může být tím jediným nástrojem pro to, dostat se na evropskou úroveň ve všech ukazatelích, které bychom si přáli.“

Brněnský lídr ANO: Co na to řeknou v Hudečkově Olomouci?

Vyvolal tak i odezvu z konkurenčních stran a především regionů. „Tomáši Hudečku, Česká republika opravdu není jen hlavní město Praha s jejími tunely na veřejné finance,“ napsal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) na Facebooku. Vůči Hudečkovým slovům se vymezil i brněnský kandidát ANO Petr Vokřál: „Jsem zvědav, co na tento nesmyslný pragocentrický výlev řeknou panu Hudečkovi v jeho rodné Olomouci či pan Kacer v Brně,“ napsal v prohlášení. Jaroslav Kacer je lídrem kandidátky TOP 09 v Brně.

Kritikou nešetřil ani přímý Hudečkův konkurent v boji o nejvyšší křeslo na Mariánském náměstí Bohuslav Svoboda (ODS). „Rád bych upozornil na to, že právě Miroslav Kalousek z TOP 09 společně s Petrem Gazdíkem ze STAN připravili Prahu o zhruba 700 milionů korun ročně na změně systému rozpočtového určení daní,“ podotkl.

Hudeček si po vlně kritiky posypal hlavu popelem

Pražský primátor odpoledne nakonec ze svých výroků upustil – a obyvatelům i představitelům zmíněných měst se omluvil. „To, co jsem chtěl zdůraznit, je fakt, že Praha je klíčovým tahounem celé České republiky, podílí se nejvíce na tuzemském HDP. Dnes v Praze navíc probíhají významné změny, které ji směřují na úroveň vyspělých a úspěšných západních metropolí. Proto je důležité, aby stát Prahu podporoval. Z rostoucí prosperity hlavního města bude těžit celé Česko, včetně regionů,“ uvedl v tiskové zprávě.

„Pochopitelně, stát musí myslet i na další města, obce a kraje. Nežádám pro Prahu žádné výjimky, je v našem společném zájmu, aby byla prosperující a moderní metropolí a stala se tahounem růstu celého státu,“ doplnil.