Vražda manželů z Přerova bez viníka. Soud potřetí osvobodil podezřelého

Olomouc - Krajský soud v Olomouci opět zprostil obžaloby Pavla Nárožného, který je podezřelý z vraždy svého otce a jeho ženy. I když existuje řada významných nepřímých důkazů, nejsou podle senátu dostatečné. Situaci ztěžuje fakt, že těla zavražděných manželů z Přerova se od roku 2009 nepodařilo najít. Některé důkazy jsou navíc jako nezákonně získané nepoužitelné. Olomoucký soud vynesl zprošťující verdikt potřetí. Nadřízený soud mu opakovaně nařídil důkazy přehodnotit. Žalobkyně se ani tektokrát nesmířila s verdiktem a odvolala se.

Podle státní zástupkyně zavraždil nyní devětatřicetiletý Pavel Nárožný svého otce a jeho ženu pro peníze, těla pak odvezl jejich autem na neznámé místo. Komplicem mu měla být jeho matka Hana, která byla také obžalovaná z vraždy. Žena ale loni zemřela.

„Neprokázalo se, že by obžalovaný čin spáchal,“ zopakoval dnes soudce. Dostupné nepřímé důkazy, které olomoucký soud několikrát důkladně posuzoval, podle něho nestačí k jednoznačnému závěru o vině. Vzhledem k odvolání státní zástupkyně se případ vraždy manželů, po kterých zbyly jen krvavé stopy a úlomky zubů v jejich rodinném domě, vrátí k nadřízenému Vrchnímu soudu v Olomouci.

Pachové a další stopy

Žaloba trvá na vině obžalovaného, protože nepřímé důkazy jsou závažné. Jde například o pachové stopy Nárožného i jeho zemřelé matky v autě zavražděných. Policie také našla svědka, který vypověděl, že v noci, kdy k vraždě došlo, viděl podezřelého za volantem auta obětí. Kriminalisté také objevili stopy krve na jeho bundě. Nárožný všechny důkazy odmítá. Například o potřísněné bundě prohlásil, že není jeho.

Důkazy doplnil dva roky po vraždě objev platebních karet a dokladů zavražděného v bytě zemřelé Hany Nárožné, která byla v té době i se synem ve vazbě. Našli je exekutoři v jejím klavíru, který připravovali do dražby. Navíc vyšlo najevo, že Nárožný poslal pro platební karty svého spoluvězně, který byl propuštěný na svobodu.

Otec syna vydědil a soudně vystěhoval

Nepřímé důkazy doplňuje i pravděpodobný motiv zločinu. Zavražděný muž svého syna Pavla několik měsíců před smrtí vydědil. Zanechal po sobě závěť, ve které odkazuje všechen majetek své třetí manželce. O tom, že otec měl s nezaměstnaným synem spory, svědčí také fakt, že ho v minulosti nechal soudně vystěhovat ze svého rodinného domu. Asi rok před vraždou skončil v nemocnici s mnoha řeznými ranami a zlomeninou spodiny lebeční. Tehdy řekl, že ho napadl jeho syn Pavel nůžkami na plech, a přiznal, že má z něho strach. Pavel Nárožný, kterého soudy po více než dvou letech propustily na svobodu, opět bydlí v domě svého otce. Brání totiž tomu, aby byl jeho otec prohlášený za mrtvého, což je podmínkou dědického řízení.

To, že manžele z Přerova někdo zavraždil, potvrzují stopy zápasu v jejich domě. Takový byl i závěr soudního patologa Igora Dvořáčka. „Odehrával se tam boj na život a na smrt. Manželé se intenzivně bránili. Nelze jednoznačně stanovit, zda byl útočník jeden, či dva,“ uvedl znalec.

Potrestané vraždy bez těla oběti

Potrestaných případů vraždy, u kterých chybí tělo oběti, není mnoho. Například v roce 2004 soud poslal na doživotí Petra Zápotockého z Kolínska za vraždu důchodkyně Květoslavy Šátkové. Dostal nejvyšší trest, přestože se nenašlo tělo, obžalovaný se nepřiznal a soudu se nepodařilo zjistit, jak ženu připravil o život. K pravomocnému verdiktu stačily stopy krve a DNA v domě oběti a její šperky, které se snažil prodat v bazarech. Asi nejznámější je případ čtyřleté Karoliny Plané z Krnova, která zmizela beze stopy v roce 1996. Na základě nepřímých důkazů poslaly soudy na třináct let do vězení jejího otce Jaroslava Planého, který si dítě tehdy vyzvedl. Planý tvrdil, že dceru někdo unesl. Soud mu ale neuvěřil.