OBRAZEM: Pražské planetárium se proměnilo ve „hvězdnou bránu“

Praha – Planetárium v pražských Holešovicích zmodernizovalo projekční systém. Nyní se může pochlubit nejvyšším rozlišením obrazu v Evropě. Navíc promítá na jednu z největších kopulí na světě o průměru 23 metrů. Diváci si tak užijí takřka reálný obraz hvězdné oblohy. „Pokud staré planetárium bylo strojem času, tak tohle je skutečná hvězdná brána,“ prohlásil Jan Šifner, zástupce ředitele planetária. Na první projekci se lidé mohou přijít podívat o víkendu.

Pražské planetárium v Královské oboře láká návštěvníky na moderní projekční systém. Do sálu Cosmorama nechalo nainstalovat čtyři nové datové projektory, které spolu se dvěma stávajícími vytváří konečný obraz. Všechny projektory jsou navíc vybaveny novými objektivy. Přibyly počítače pro generování obrazu a moderní chladicí systém. „Obraz má 48 milionů obrazových bodů,“ konstatoval Šifner. 

„Jde o tak vysoké rozlišení obrazu, že lidé, kteří tady v planetáriu stojí, mají pocit, že jsou pod reálnou hvězdnou oblohou,“ prohlásila redaktorka ČT Lada Kolowratová, která se na projekci byla podívat. Zástupce ředitele planetária to přirovnal k „hvězdné bráně“. Digitální model vesmíru umožňuje kupříkladu pozorovat Slunce od nějaké vzdálené hvězdy. Modernizace stála 30 milionů korun.

O víkendu čeká na děti od 11 hodin dopoledne astronomická pohádka a poté nové digitální programy: Mars ve vysokém rozlišení či Noční obloha 8K (program ZDE).

Do postupné modernizace planetária investuje město už od roku 1991, kdy se uskutečnila jeho celková oprava. „Provoz a pověst planetária pozitivně ovlivňuje nejenom turismus v metropoli, ale jeho program poutavou formou přispívá rovněž ke vzdělávání, osvětě a získávání informací z pozoruhodného oboru, jehož vývoj možná určí i budoucnost naší další existence,“ uvedl koncem července náměstek náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).  

Video Podívejte se: Pražské planetárium má novou oblohu
video

Podívejte se: Pražské planetárium má novou oblohu

Pražské planetárium ve Stromovce je příspěvkovou organizací města. Nabízí bohatý program pro veřejnost a školy a pro zájemce o astronomii i řadu zájmových kurzů a kroužků. Z výroční zprávy planetária, pod něž spadá i Štefánikova hvězdárna na Petříně a hvězdárna v Ďáblicích, vyplývá, že od města loni dostalo na provoz 21 milionů korun. Na vstupném a dalších službách vydělalo 8,5 milionu korun. Planetárium navštívilo přes 90 tisíc lidí.