Víkendový déšť zvedne hladinu zejména menších toků

Praha – Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před vydatným víkendovým deštěm, který může zvednout hladiny toků hlavně na přítocích střední a dolní Moravy, v povodí Svratky, Svitavy a Jihlavy. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí pro Pardubický, Jihomoravský, Zlínský kraj a Vysočinu platí proto až do neděle. Už dnes vystoupala hladina Veličky na Hodonínsku na třetí stupeň, větší škody ale voda nenapáchala.

Varování před vydatným deštěm s nízkým stupněm nebezpečí bylo s platností do sobotního rána vyhlášeno v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji. Ve stejné situaci je také kraj Jihomoravský, Zlínský a Vysočina. V jejich případě nicméně platí varování pouze do dnešních 18:00. V Plzeňském kraji musí lidé počítat s povodňovou bdělostí do nedělního večera.

Řeka Velička na Hodonínsku sice dosáhla třetího povodňového stupně, ale pouze krátkodobě. Odpoledne už zase klesla na první stupeň. Podle místostarostky Strážnice Hany Kosířové (zvol. za ČSSD) zůstala voda v korytě a nevylila se. O trochu hůře dopadla Velká nad Veličkou, kde se vylila voda z přítoků Veličky a natekla do sklepů. Deště dnes zasáhly celý Jihomoravský kraj, hasiči od rána zaznamenali na 50 výjezdů.

Stupně povodňové aktivity v 16 hodin
Zdroj: ČHMÚ

Janek Doležal, meteorolog ČT:

„Dnes pršelo vydatně na jihu Moravu, intenzivnější déšť se teď přesouvá do Čech. Na Moravě by měl déšť slábnout a večer téměř ustávat. Postupně se srážky dostanou na severozápad Čech, do Ústeckého kraje, na Karlovarsko a Plzeňsko. Zejména na menších tocích se mohou během noci objevit komplikace, velké toky tuto vodu dokážou pojmout. Větší a dlouhodobější povodně nehrozí. Situace by se měla během pondělí zklidnit, v příštím týdnu očekáváme slunečné počasí s relativně vysokými teplotami.“


Během čtvrtka a v noci na dnešek napršelo většinou 10 až 30 milimetrů, na jižní a střední Moravě nejčastěji 30 až 50 milimetrů. Dnes by mělo na jižní a střední Moravě a Českomoravské vrchovině napršet 10 až 30 milimetrů. Na západě a severozápadě Čech předpovídají meteorologové 15 až 40 milimetrů, ojediněle až 50 milimetrů.