Charita na cestách. Za tři týdny získali dva vysokoškoláci 50 tisíc

Lanžhot - Za tři týdny skoro 300 kilometrů v nohou a 50 tisíc korun v kasičce. Po devatenácti dnech skončila v jihomoravském Lanžhotě pěší pouť dvou handicapovaných vysokoškoláků. Ti na svém pochodu napříč Moravou kolemjdoucí seznamovali s výzkumem kmenových buněk a vybírali na jeho podporu příspěvky do kasičky. Kmenové buňky dávají šanci na uzdravení onkologicky nebo neurologicky nemocným, ale i těm, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím. Svoji cestu pravidelně popisovali i na svojí facebookové stránce Ztepilí muži na cestách.

David Szotkowski a Miroslav Večeřa - jeden trpí svalovou spinální atrofií, druhý rozštěpem páteře. Zdravotní stav a v posledních dnech také špatné počasí je od jejich plánu rozšířit povědomí o kmenových buňkách neodradilo. „I když jsem nešel, ale celou cestu jel, tak to byla pohoda. Měl jsem sice nějaké problémy se zády, ale nejsme z cukru,“ okomentoval cestu s humorem Miroslav Večeřa, kterého nemoc upoutala na invalidní vozík.

Jeho kolega byl rád, že dlouhá cesta po Moravě už končí. „Já jsem osobně rád, že to bylo na devatenáct dnů. Přiznám se, že nevím, jestli bych zvládl dalších devatenáct,“ přiznal Szotkowski.

Svým 269 kilometrům dlouhým pochodem chtěli upozornit na léčbu pomocí kmenových buněk. Ta je velmi drahá a teprve se rozvijí, proto ji pojišťovny odmítají proplácet. Vybrané peníze chtějí věnovat pacientovi, kterému by aplikace kmenových buněk mohla pomoct.

„Po cestě se toho stalo hodně, ale určitě mě překvapilo to, jak se k nám někteří lidé chovali. Jeden pán nás nechal přespat ve stodole, další v junácké chatě. Bylo to super,“ dodal Večeřa.

ZTePilí muži na cestách došli z Bílé Vody do Lanžhota
Zdroj: ZTePilí muži na cestách

Facebookové postřehy dvojice kamarádů

Den 1: Tak 17km v nohách a rukách a teď už jsme spokojeně ubytovaní u krásného lomu a chystáme oheň.

Den 3: Tak vyrážíme. 9 stupňů, déšť a před námi 270 výškových metrů stoupání na Ramzovské sedlo. S sebou máme 3 lidi, kteří se připojili.

Den 7: NEJLEPŠÍ DEN NA TRASE! Lidé byli přívětiví a cca dnes přispěli do kasičky asi 2600 Kč. S tím, že jeden pán jel až z Třince, aby přispěl pana Palackého.

Den 10: Tak dobrou a poctivou domácí klobásku, jakou nás právě pohostil pán v Charvátech, ještě neměl nikdo z vás. Tohle by se nestalo, kdybychom se rozhodli prosedět konec prázdnin doma u počítače. Berte to jako takovou výzvu, abyste taky udělali nějakou dobrou věc.

Den 11: Zdravíme z Polkovic, odkud dnes máme dojít už jen 3km. Nohy i ruce nás stále nesou a jsme odhodláni to celé dotáhnout do konce. Kdo nic dokázat nechce, nic nedokáže.

Den 15: Jsme v cíli dnešního dne a sluníčko se na nohách podepsalo nejen vůní, ale i barvou. Stanujeme opět na břehu Moravy nedaleko Nedakonic a máme se nádherně. Pán, který zastavil na velmi rušné cestě, aby přispěl 400 Kč nám na poslední 2km zvedl náladu.

Den 17: Nádherná cesta lesem v úseku Vracov - Vacenovice. Na tom mechu tady všude okolo bych klidně bydlel. Ale dva a půl týdne na cestě si vybírá daň na Mírově tricáku a dnes se mu neputuje úplně nejsnáz. Tak ho tady podpořte, ať nefňuká a má zase nějakou motivaci navíc do těch posledních asi 35 kilometrů do Lanžhota.

Den 18: Zatím jsme nepotkali ani živáčka, ale za chvilku vstupujeme do Hodonína, tak uvidíme…snad potkáme někoho milého.

(zdroj: Facebook - ZTePilí muži na cestách)


Použití kmenových buněk v medicíně je zatím považováno spíše za inovativní. Nedávno například mezinárodní výzkumný tým vedený českýcmi vědci a lékaři zjistil, že kmenové buňky mohou úspěšně léčit i kloubní artrózu.

Léčbu testovali u více než 1 100 pacientů, kteří trpěli pokročilým stupněm osteoartrózy, a u téměř 80 procent zjistili, že se zdravotní potíže výrazně zmírnily. Polovina pacientů by přitom mohla jít na operaci umělé kloubní náhrady, nakonec ji téměř žádný pacient nepotřeboval. Nová metoda si však teprve hledá místo mezi standardními postupy, a proto ji neproplácejí zdravotní pojišťovny. Lékaři chtějí jednání o úhradách zahájit v okamžiku, kdy budou mít dostatek dat. Léčba pomocí kmenových buněk by mohla pomoct i pacientům s roztroušenou sklerózou.

Význam kmenových buněk v medicíně

Výzkum kmenových buněkKmenové buňky obecně jsou buňky vlastního těla schopné obnovy poškozených nebo opotřebených tkání a buněk. Nacházejí se na různých místech těla včetně kostní dřeně a tukové tkáně.

Kmenové buňky mají dvě základní funkce: 

  • schopnost sebeobnovy;
  • schopnost obnovy a opravy poškozených tkání a buněk.

Efektu aplikace vlastních buněk se využívá i v ortopedii, kdy je cílem metody omezení a zpomalení degenerativních změn pojivové tkáně, které souvisí se stárnutím i s důsledky nadměrného zatížení pojivových tkání pohybového ústrojí, zejména kloubů.

(zdroj: Léčbakmenovýmibuňkami.cz)