Nehody zastavily rychlíky Hradec–Praha i leoexpressy

Praha – Cestování po železnici do Prahy zkomplikovaly nehody cestujícím z Hradce Králové i Ostravy. Ti z Hradce budou muset přestupovat do autobusu, protože na trase v noci vykolejil nákladní vlak. Trať je vážně poškozena a uzavřena, výluka potrvá zřejmě do konce týdne. Mezi Ostravou a Prahou potom omezil svůj provoz dopravce Leo Express, kterému po sobotní srážce svého vlaku s autem chybí jedna souprava. Odřekl proto pondělní ranní spoj z Karviné do Prahy a jeden odpolední v opačném směru.

Nákladní vlak společnosti ČD Cargo vykolejil u Převýšova na Královéhradecku v neděli večer po deváté hodině. Z kolejí se vyšinulo patnáct z 32 vozů s nákladem uhlí, dva se převrátily, popsala policejní mluvčí Ivana Ježková. Po nehodě je také poškozená trať. „Došlo k poškození zhruba 350 metrů drážní infrastruktury. Jsou tam totálně rozlámané pražce,“ upozornil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský.

Nehoda se stala na špatně dostupném místě, podle Ptačinského nevede podél kolejí silnice. Vyproštění havarovaného vlaku a oprava trati by tak mohly trvat až týden. Práce na vyproštění začaly již večer, brzy však ustaly v obavě, že se při manipulaci s převrženými vagony někdo zraní. Podle policejní mluvčí Ivany Ježkové zapříčinila nehodu pravděpodobně technická závada na kolejišti nebo na některém z vagonů. „Roli mohl sehrát i podmáčený terén,“ dodala. Škoda byla předběžně odhadnuta na 3,5 milionu korun.

Po trati, kde se nehoda stala, jezdí rychlíky na lince z Hradce Králové do Prahy a spěšné vlaky Trutnov–Kolín. Namísto rychlíků zavedly ČD náhradní autobusovou dopravu mezi Chlumcem nad Cidlinou a Velkým Osekem, cestující ze spěšných vlaků musí na autobus přestupovat mezi Převýšovem a Dobšicemi nad Cidlinou. Pro cesty z Hradce Králové do Prahy doporučily ČD využít raději než přímé rychlíky spoje s přestupem v Pardubicích, přestože je výluka i na trati Hradec–Pardubice a některé osobní vlaky jsou rovněž nahrazeny autobusem.

Na Královéhradecku vykolejil nákladní vlak
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek
/*json*/{"map":{"lat":50.15446489924349,"lng":15.417682676782304,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.14616132974146,"lng":15.402746200561523,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Nehoda, která se stala v sobotu večer, zasáhla také do provozu vlaků Leo Expressu. Po srážce s autem na přejezdu přišel dopravce dočasně o jednu soupravu, musí proto zrušit část spojů. Zatímco cestujícím ze zrušeného nedělního odpoledního vlaku z Prahy do Karviné zajistil dopravce místa ve vlaku Českých drah, v pondělí již odřekl dva spoje bez náhrady.

Cestující z ranního vlaku, který jede v 6:01 z Karviné do Prahy, budou muset jet až dalším spojem Leo Expressu v 6:56. Lidé, kteří mají jízdenku na vlak v opačném směru 16:28 potom pozdějším spojem do Přerova. Protože vlak pokračuje dále na Uherskohradišťsko, přistaví dopravce pro cestující do Ostravy a Karviné autobus. Obdobná opatření budou platit i v úterý a středu, oznámil dopravce.