Obec zachránila chátrající budovu, má z ní muzeum i knihovnu

Rudolfov - V Rudolfově na Českobudějovicku zachránili historický dům. Pomohly až peníze z evropských fondů, nikdo jiný miliony na opravu uvolnit nedokázal. Statik před třemi lety označil budovu za havarijní a uzavřel ji. Obyvatelé se odsud museli během pár hodin vystěhovat.

V roce 2011 byl purkmistrovský dům v katastrofálním stavu. Podlaha se při každém kroku prohýbala, rozpadal se dřevěný renesanční strop. Nestabilní byli i samotné základy, kvůli nimž praskaly obvodové zdi. „S trhlinami se objekt potýká celá staletí. Byly opravovány, ale nebyly nikdy odstraněny,“ uvedl tehdy statik Vladimír Polanský. Podle památkářů to byl jeden z prvních případů, kdy statik nechal běžně využívaný objekt vystěhovat.

Na opravu nejstaršího rudolfovského domu, který během staletí sloužil horníkům, četníkům i úředníkům, radnice peníze neměla. Pomohli jí až správci evropských fondů. Oprava spolykala téměř 16 milionů korun. Stavební firma musela opravit obvodové stěny i základy, aby se dům nezřítil. „Rekonstrukce se týkala všech konstrukcí, které se tady nacházejí, včetně celé opravy střechy,“ podotkl spoluautor projektu na záchranu domu František Chrastina.

Do přízemí místní přestěhovali knihovnu, v patře je nové hornické muzeum, do nějž se podařilo shromáždit více než 150 exponátů. Jeho dveře správci zájemcům oficiálně otevřou 1. října.