Bývalé celnice pustnou i rozkvétají

České Budějovice/Rozvadov – Nad využitím některých bývalých celnic na jihu Čech si jejich noví vlastníci, kteří je v první vlně koupili od státu, stále lámou hlavu. Budovy po vstupu republiky do schengenského prostoru ztratily původní smysl. Někde je města dostala od státu darem, dodnes ale marně hledají nájemce. Naproti tomu Rozvadov na západě Čech rozkvetl ve frekventovaný komplex služeb s bohatě zastoupenou klientelou z Německa.

Dvoupatrovou budovu halámské celnice uprostřed lesů koupil v roce 2011 Jiří Boček, žádné využití pro ni ale zatím nenašel. Pokud objekt neprodá, uvažuje o zbudování penzionu. Areál ve Slavonicích je zas znovu na prodej a prázdnotou zeje i celnice v Nové Bystřici, která má ve sklepě stále ještě malé vězení. Radnice ji dostala od státu, deset let ji ale nesmí prodat a pronajmout se ji nedaří.

Podle bývalých státních správců se noví vlastníci už v prvních kolech hledali obtížně. Museli opakovaně cenu snižovat, u některých i rušili omezující podmínky. Na jihočeských hranicích fungovalo před vstupem do Schengenu osm celnic, čtyři z nich zůstávají nevyužité a realitní makléři jim příliš zájmu nevěští. „Z hlediska budoucího komerčního využití jsou tyto objekty velmi těžko obchodovatelné,“ říká jeden z nich Milan Černoch.

Jak vypadají bývalé celnice dnes? Na místa, na která mnozí zapomněli, se vydal fotograf Jan Langer

O poznání šťastnější osud potkal bývalý hraniční přechod v Rozvadově. Ještě v době železné opony hlídalo místo přes sto dvacet policistů a stejný počet celníků. Rozlehlý areál Starého Rozvadova prošel po vstupu do Schengenu kompletní rekonstrukcí – všechny celní budovy se podařilo prodat a dnes slouží jako obchody nebo restaurace.

„Cítíme tady silnou klientelu z německé republiky. Řekl bych řádově asi osmdesát procent,“ říká podnikatel Petr Morgestein, který koupil většinu starých a zanedbaných staveb. Další bývalá celnice slouží jako muzeum železné opony, i obec Rozvadov investovala do rekonstrukce bývalých kanceláří, které přestavěla na dům služeb s kadeřnictvím, pedikúrou a nehtovým studiem.

Naopak nevyužitá a opuštěná je většina objektů na bývalém dálničním přechodě Rozvadov. V pěti objektech patřících celníkům má krajský celní úřad haly určené ke kontrolám kamionů, archivy a sklady. Zbytek je v majetku Ředitelství silnic a dálnic.