Policista místo semaforu: Zaručený recept na zmatek

Most – Tradiční soutěž o nejlepšího dopravního policistu hostil tentokrát Most. Výsledek byl podobný jako v jiných městech: když se policisté postupně stavěli doprostřed křižovatky, aby ukázali, kdo z nich dokáže nejlépe řídit provoz namísto semaforů, řidiči znejistěli, marně vzpomínali na význam pokynů, se kterými se mnoho z nich naposledy setkalo v učebnici autoškoly – a lépe na tom nebyli ani chodci. Vítězem celostátního finále soutěže se stal policista z Vysočiny Tomáš Procházka.

Soutěž nazvaná Regulovčík 2014 má srovnat umění policistů. Současně ale také odhaluje mezery ve znalostech řidičů. Ti se přitom mohou setkat s policistou řídícím provoz i za jiných okolností než jen při soutěži – například při poruše semaforu. Přesto se v Mostě ukázalo, že řada řidičů netuší, kdy má stát a kdy jet. „Vjeli do křižovatky, nemají tam co dělat,“ popsal situaci krátce po zahájení policejní soutěže Jan Pechout z Besipu. Soutěžící Ota Uchytil potom odhadl, že pokynům rozumí jen polovina řidičů.

Policejní soutěž ovšem již má svoji tradici a policisté dobře vědí, jaký má vypnutí semaforů a jejich nahrazení soutěžícím vliv na provoz. Proto bylo u křižovatky připraveno vždy dalších osm policistů, kteří se snažili zabránit nehodám a také radili chodcům: „Jakmile k vám policista bude zády, tak je to znamení, že můžete jít – máte signál Volno.“

Ovšem i soutěžící policisté chybovali. Jejich výkony hodnotila porota. Nelíbilo se jí například, že soutěžící opouštěli své místo. „Má stát ve středu křižovatky a ne tam pochodovat jako baletka,“ znělo potom od členů poroty.

Znát význam policejních gest je důležité i proto, že mají mají na křižovatce přednost před vším ostatním včetně světelné signalizace. Na severu Čech se s nimi řidiči setkali například při loňských povodních.