Rakouský řidič, který při jízdě v protisměru zabil dva lidi, trpěl demencí

Brno – Třiapadesátiletý rakouský řidič, který v květnu zahynul na dálnici D1 při jízdě v protisměru a zabil dvě Slovenky, trpěl demencí. Potvrdila to dnes policie. O psychických problémech řidiče se spekulovalo už dříve. Muž se totiž na dálnici opakovaně otáčel a měnil směr jízdy. Soudní pitva pak vyvrátila, že by řídil pod vlivem alkoholu nebo drog.

„Informaci o demenci řidiče nám potvrdila rakouská policie. Nakolik u něj bylo onemocnění rozsáhlé, zda třeba právě kvůli němu ztratil orientaci, to už se nedovíme,“ řekl vedoucí jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka. Řidič jel právě autem ke svému lékaři, když se dostal na dálnici směrem na Brno.

Nehoda se stala letos v květnu. Rakouský řidič v úseku dálnice D1 u Popůvek na Brněnsku najel do protisměru. Podle kamer a svědků měnil rychlost i směr jízdy – chvíli jel správně, chvíli v protisměru. Řidič takto ujel devět kilometrů, než se na 181. kilometru střetl se slovenským autem. Čelní střet stál život tři lidi, tragickou nehodu kromě rakouského řidiče nepřežily ani dvě Slovenky. Další tři lidé byli těžce zraněni.

Mrtvých přibývá

Právě nehoda rakouského řidiče byla na jižní Moravě zatím tou nejtragičtější v letošním roce. Obecně se ale v regionu letos výrazně zvýšil počet obětí nehod a lidí, kteří při nich utrpěli těžká zranění. Na silnicích v kraji letos k 1. září zahynulo 53 lidí, což je o sedm více než loni ve stejném období, těžce se při nich zranilo 204 lidí. „Řidiči jsou neukáznění a nepozorní. Problémy jsou i s cyklisty, kteří jsou podnapilí a nenosí helmy,“ uvedl Rybka a upozornil, že z analýzy policie vyplývá, že nejrizikovější nejsou hlavní tahy, ale vedlejší silnice.