Východočeští dobrovolní hasiči dostali nová auta

Pardubice – Dobrovolní hasiči ve východních Čechách dostanou novou techniku. Pardubický kraj se rozhodl, že dá peníze jednotkám, které jsou na tom nejhůře, zejména těm, které jezdí k požárům vozidly starými desítky let. Na příštím rok jim navíc zvýší dotaci. Význam sborů dobrovolných hasičů opět podtrhly požáry, ke kterým v kraji došlo o minulém víkendu – do Těchonína, Skutče a Stéblové, kde hořelo, vyrazilo celkem 21 dobrovolnických jednotek.

„Obyvatelé“ garáží dobrovolnických hasičských sborů jsou různorodí – zatímco někde se starají o moderní nablýskaná auta, jinde mohou vzniknout pochybnosti, zda jde o zásahový hasičský vůz nebo o veterána. Pardubický kraj se rozhodl to změnit, peníze na nový vůz dal čtyřem desítkám sborů. Například slatiňanští hasiči ještě nedávno jezdili 35letou avií. „Vozidlo, které je 35 roků staré, nám v podstatě přestalo sloužit,“ poznamenal velitel SDH Slatiňany František Rulík.

Nákup jednoho auta přitom může pomoci hned několika jednotkám. Slatiňanská avie tak po nákupu nového manu nejde do šrotu. Čeká ji méně náročná služba na pobočné stanici. „Půjde do místní části Slatiňan,“ uvedl František Rulík.

Dobráci – jak se dobrovolným hasičům běžně říká – mají významnou roli při požárech, zejména na odlehlých místech. Zasahují však stále častěji i u bleskových povodní. Tomu má modernizace techniky pomoci – hrozba, že hasiči uváznou v polovině cesty kvůli vrtochu starého auta, se významně snižuje. „Podařilo se uspokojit všechny žádosti o vozidla,“ podotkl pardubický hejtman Martin Netolický. Dotace pro dobrovolné hasiče chce navíc Pardubický kraj napřesrok navýšit až na 5,5 miliony korun. Další 2 miliony potom dostanou ve vybavení.