Romským poutníkům přálo počasí: Na Svatém Kopečku se jich sjelo na 600

Olomouc - Zhruba 600 Romů z Česka i ze Slovenska se dnes sešlo na Svatém Kopečku u Olomouce na tradiční Romské pouti. Akce, kterou pořádá olomoucká charita, má dlouhodobou tradici. Letos věřící Romové vyrazili na oblíbené moravské poutní místo už pošestnácté.

Poutníci se ke svatokopecké bazilice vydali alejí z nedalekých Samotišek. Po mši, kterou sloužil romský římskokatolický kněz Vojtěch Vágai, je čekaly koncerty, taneční vystoupení a program pro děti.

Tématem letošní akce bylo putování za sluncem. „Lidé se na pouti potkávají se známými, které dlouho neviděli. Mnohé láká duchovní program a také odpolední doprovodné aktivity, zejména hudba a tanec,“ poznamenala Andrea Jandová, vedoucí charitního střediska pro etnické menšiny Khamoro. Řada účastníků se na akci vrací opakovaně.

Loni na Svatý Kopeček dorazilo oproti letošnímu roku asi o 200 lidí méně. Poutníkům nepřálo deštivé počasí. Návštěvnost Romské pouti negativně ovlivnil rovněž pochod pravicových extremistů v Přerově a souběžně konaná romská svatba v Olomouci.

/*json*/{"map":{"lat":49.629330101672856,"lng":17.338405493392898,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/