Brněnská MHD hledá nový hlas. Přihlásit se může každý

Brno – Obyvatelé Brna budou sami vybírat, čí hlas je bude provázet v městské hromadné dopravě. Jedenáct let hlášení namlouvala bývalá rozhlasová moderátorka, ta ale před několika měsíci zemřela. V Praze například vyvíjejí umělý hlas, který by na nové zastávky nebo změny v dopravě reagoval nejrychleji.

Hlas Jarmily Černocké důvěrně zná celé Brno. Za jedenáct let namluvila přes dva tisíce slov a frází. Dopravní podnik teď hledá nástupce, který všechna hlášení přemluví. A může jím být kdokoliv.

Například každá ze tří tras pražského metra má svůj vlastní hlas. Na trase A cestující už od roku 1978 slyší Světlanu Lavičkovou. „Po roce 1989 jsem to přemlouvala kvůli Leninově, dnešní Dejvické,“ vzpomíná Lavičková na jediný případ změny hlášení. Na lince B cestující oslovuje bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, „céčko“ namluvil moderátor Českého rozhlasu Tomáš Černý.

Nyní ale pražský dopravní podnik experimentuje s umělým hlasem. „Zkoušíme syntetický hlas, který hlásí různé kulturní události. Je to syntetický hlas, vygenerovaný počítačem,“ potvrzuje mluvčí Jiří Štábl.

Brno ale zatím chce zůstat u „živého“ hlasu. Do soutěže se už přihlásily desítky zájemců, včetně šestnáctiletého Martina Strýčka. Středoškolák chce být po skončení studia řidičem tramvaje. V případě vítězství v konkurzu by tak ve službě poslouchal sám sebe. Rozhodnuto má být o novém „hlasu Brna“ začátkem příštího roku.