Obviněný místostarosta Mariánských Lázní rezignoval na funkci

Mariánské Lázně - Místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký (ČSSD) rezignoval na funkci na radnici. Minulý týden byl spolu s podnikatelem Jaroslavem Vítkem obviněn z braní úplatku. Svou vinu ale popírá. Už dříve rezignoval na své místo na kandidátce ČSSD do obecních voleb a pozastavil také členství ve straně.

Petr Horký podal rezignaci k 1. říjnu. Rada už nového místostarostu volit nebude. Podle starosty Zdeňka Krále (ODS) by to do voleb už nedávalo smysl. Komunální volby se konají 10. a 11. října.

Horkého zadrželi policisté minulý týden a obvinili ho z přijetí úplatku. Po výslechu byl propuštěn. Jaroslava Vítka, který byl zadržen ve stejné věci, soudce ponechal ve vazbě. Jaké konkrétní protizákonné jednání, za které měl údajně žádat úplatek, spáchal, zatím není zcela jasné. Podle některých spekulací však může být za vším i předvolební boj. Horký byl významnou postavou ČSSD v kraji, byl svého času i náměstkem hejtmana.

Obvinění údajně souvisí s hlasováním Horkého na valné hromadě akciové společnosti Chevak v roce 2012. Chevak na Chebsku spravuje vodovody a kanalizace a jeho akcionáři jsou z větší části obce a města. Horký tehdy v rozporu s pověřením rady Mariánských Lázní hlasoval pro změny v představenstvu firmy, i když měl hlasovat proti. V rozporu s úkolem od rady rovněž hlasoval i pro zablokování výplaty dividend. Výsledkem nakonec byly radikální změny ve vedení Chevaku, když posílila velká města, zejména Cheb. 

Horký i Vítek byli obviněni z přijetí úplatku v souvislosti s obstaráním věci veřejného zájmu. Za to jim hrozí tři až deset let vězení nebo propadnutí majetku, pokud ho spáchá úřední osoba. Horký trvá na tom, že je nevinný.