Stavebník ve Varech „vykuchal“ lázeňský dům – a pokuta se mu vyplatila

Karlovy Vary – Z památkově chráněného lázeňského domu v Karlových Varech zbylo po stavebních zásazích společnosti Vin-Corfu jen průčelí. Firma sice zaplatila více než milionovou pokutu, do objektu ale nyní může umístit zařízení pro wellness centrum. Stavbu navíc posvětil vedoucí stavebního úřadu, jenž ve městě v minulosti projektoval nechvalně známou ruskou vesničku. Případ sledoval David Macháček z Reportérů ČT.

Podle Stanislava Burachoviče, historika z karlovarského městského muzea, představuje Sadová ulice v lázeňském urbanismu mimořádné místo; její vznik totiž podnítil jediný člověk, mladý asistent bankéře Alfred Schwalbe, který se na začátku 70. let 19. století rozhodl přeměnit bažinatou Volskou dolinu v exkluzivní adresu. Tak vznikl současný komplex lázeňských domů, včetně památkově chráněného objektu hotelu Brazílie.

Bezmála sto čtyřicet let starý objekt ovšem před několika měsíci téměř zmizel; hlavní podíl si na tom připsala společnost Vin-Corfu vlastněná ukrajinským párem Natalií a Igorem Venetskými, která se jala budovu zrekonstruovat a přeměnit ve wellness centrum. S výjimkou průčelí celý objekt nahradila železobetonová budova, která popřela původní projekt; stavební povolení totiž bylo vydáno pouze na opravu stavby.

Schodiště zmizelo, nahradí ho vany

„Nerad bych posuzoval a poměřoval objem stavebních prací v jednotlivých etapách. Všechno je podloženo nějakým stavebním povolením,“ tvrdí jednatel společnosti Vin-Corfu Roman Seidler. I sám vedoucí stavebního úřadu v Karlových Varech Ladislav Vrbický ale podotýká, že stavební povolení akcentovala záchranu historické památky. V rozporu s tím ovšem z hotelu zmizelo např. hodnotné dřevěné schodiště – a magistrát nakonec firmu pokutoval.

„Zjistilo se, že stavebník nedodržel kromě stavebního povolení ani stanoviska odboru památkové péče a zahájil stavební řízení, na jehož konci zhruba po měsíci vyměřil majiteli nemovitosti pořádkovou pokutu 1 milion 200 tisíc korun za správní delikt proti ochraně památkového dědictví,“ informuje mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál.

Stavebník sice musí platit historicky nejvyšší pokutu, která kdy byla v karlovarském regionu udělena, ale i tak se mu jeho postup vyplácí. Nemusí totiž už opravovat historické části domu a do nového wellness centra může umístit bazén, vířivky a další vybavení, které by do historického domu tak snadno instalovat nešlo. Dodatečnými stavebními povoleními totiž své zásahy legalizoval.

Vrbický – černou stavbu projektoval, nyní stavby dozoruje

Shodou okolností přitom černá stavba „vykuchaného“ lázeňského domu vyrostla před očima muže, který stál za projektem jiného, a podstatně známějšího karlovarského projektu –souboru tradičních ruských staveb známých jako děrevňa. Bez náležitého povolení si ruské lidové domy nechal postavit ruský podnikatel Nikolaj Stěpanov a Reportéři ČT se jí věnovali už několikrát (video zde).

Potřebná stavební povolení děrevňa dodnes nemá, ale na její legalizaci se usilovně pracuje. Vše má paradoxně na starosti jeden člověk ve zvláštní dvojroli – Ladislav Vrbický, současný šéf karlovarského stavebního úřadu, který před nástupem do své funkce děrevňu navrhl. „Je to v takovém stádiu, že se stavby opravují podle projektové dokumentace, která byla předmětem změny stavby před dokončením. Došlo i ke změně užívání těch objektů a jeden po druhém se dávají do pořádku a do souladu se stavebním řádem,“ dodává sám Vrbický.