Hejtman Ústeckého kraje nevyhlásí kvůli D8 stav nebezpečí

Ústí nad Labem - Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) nevyhlásí stav nebezpečí na rozestavěném a zavaleném úseku D8 u Litochovic na Litoměřicku. Podle něj k tomu není zákonný důvod. Vyhlášení stavu nebezpečí požadovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), podle kterého by urychlil sanaci sesuvu z loňského června a umožnil pokračování výstavby dálnice. odle ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) nyní hrozí, že práce na odstranění sesuvu budou odsunuty až na příští rok.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové platí pro vyhlášení stavu nebezpečí zákonem dané podmínky, kterými jsou mimo jiné ohroženy životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí. „V daném případě je možné ohrožení odvrátit 'běžnou' činností správního úřadu, a to konkrétně stavebního úřadu. Krizový zákon slouží k ochraně životů a zdraví, nikoli k urychlování výstavby,“ vysvětlila Hanáčková.

Stav nebezpečí požadovalo ŘSD na základě posledního průzkumu. Současný stav je podle zástupců ŘSD vážnější než bezprostředně po sesuvu.

Podle Prachaře může rozhodnutí kraje zdržet odstranění sesuvu až o osm měsíců a práce nejspíš budou moci začít až v dubnu příštího roku. "Cokoli, co se tam stane, teď jde na vrub Ústeckého kraje. To jak kraj rozhodl, je plně v jeho kompetenci a plně jeho odpovědnost, dodal ministr.

Nevyhlášení stavu nebezpečí podle Bubeníčka ale závažné problémy nezpůsobí. „Dle slov ministra dopravy (Antonína) Prachaře je připraven alternativní postup sanace sesuvu, termín zahájení prací by tedy neměl být nijak ohrožen. Pro občany obcí na objízdných trasách je termín dostavby celé dálnice naprosto zásadní, protože teprve poté přestane obce zatěžovat nadměrná doprava a její důsledky v podobě dopadů na zdraví a bezpečnost obyvatel,“ uvedl Bubeníček.

Svah se n dálnici D8 sesunul v červnu 2013, po deseti měsících začíná geologický průzkum
Zdroj: ČTK
Autor: Ondřej Hájek

ŘSD počítá se sanací poškozeného území rozdělenou do dvou etap. Nejprve bude odvodněn prostor sesuvu, čímž se sníží riziko dalšího pohybu. V druhé etapě budou provedeny stavební práce, které zajistí trvalou sanaci území.

Svah zavalil rozestavěnou dálnici loni v červnu, poškodil také část železniční trati mezi Úpořinami s Chotiměří a zařízení kamenolomu Dobkovičky. Experti varovali před tím, že pokud se urychleně nepřijmou nápravná opatření, mohou vydatnější deště způsobit další sesuv, jenž by ohrozil především obyvatele blízkých Litochovic.    

Podle odpůrců nynější trasy D8 ze sdružení Děti Země už v roce 2005, kdy se o budoucí dálnici jednalo, poukazovala řada geologů na hrozící riziko půdních sesuvů.