Ulice ve tmě. Kvůli sporu Brna a kraje zůstává osvětlení vypnuté

Brno - Návrat z odpolední směny nebo večerního kroužku za naprosté tmy - taková je už každodenní realita obyvatel Podveské ulice v Brně. Kvůli sporu města s Jihomoravským krajem o pozemky zůstávají už dva roky lampy veřejného osvětlení zhasnuté. Situace se nezměnila ani poté, co na kauzu vloni upozornila ČT.

Kromě učebnic, sešitů a svačiny s sebou devítiletá Kristýna Sýkorová nosí do školy také baterku. Z odpoledních kroužků totiž často přichází domů, až když se stmívá a v její ulici ji vítá absolutní tma. „Bojím se chodit sama domů, protože by mě mohli vzít nebo mi něco udělat,“ svěřila se školačka.

Podobné pocity mají i dospělí obyvatelé Podveské ulice v Brně. „Hlavně v zimě je brzy tma a je opravdu velmi nepříjemné chodit v úplné tmě. Máme strach o děti, ale přiznám se, že i já sama občas přemýšlím nad tím, kdo tady může číhat,“ popsala Alena Knotková.

Kraj slibuje: Pozemky na Brno převedeme

Důvod, proč lampy zůstávají zhasnuté, přitom není technický. Problém je v úřednících a předpisech. Pouliční světla totiž stojí na pozemku Jihomoravského kraje, rozsvítit je ale může jen jejich správce - tedy brněnský magistrát. Ten spuštění lamp odmítá s odůvodněním, že se nemůže starat o majetek někoho jiného.

/*json*/{"map":{"lat":49.21609226232519,"lng":16.562487159802245,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.215102212787464,"lng":16.562318801879883,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Jednoduché řešení – převod pozemků – řeší obě strany už přes dva roky. Kraj teď slibuje, že konec sporu už je na dohled. „Jednání se patrně zdržela proto, že docházelo k menším komplikacím kvůli převodu do majetku vlastnictví města Brna. V současné chvíli se zajišťují podpisy darovacích smluv,“ řekla mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Než úřednické tahanice definitivně skončí, musí mít obyvatelé ulice pořád v kapse baterku.