Archeologové žádají ochranu pro zmizelé sudetské městečko

Sokolov - Skupina archeologů a historiků žádá památkovou ochranu pro zmizelé sudetské městečko Čistá (v němčině Lauterbach). Obec na sklonku 40. let srovnala se zemí československá armáda v rámci vojenského cvičení a její území se později stalo součástí vojenského prostoru Prameny.

„Toto území pořád stojí za to chránit, protože obsahuje velké množství pozůstatků lidských aktivit od 14. století do poloviny 20. století,“ uvádí Filip Prekop, archeolog z Národního památkového ústavu v Lokti. Archeologové lokalitu zlikvidované sudetské vesnice zkoumali několik let a historici by nyní celou oblast chtěli prohlásit za archeologickou kulturní památku.

Teprve před několika lety identifikoval lokalitu natáčení báňský inženýr, někdejší poslanec a místní badatel Rudolf Tomíček. Ztotožnil cíle československých dělostřelců, tankistů a pěšáků s nejdůležitějšími budovami městečka Lauterbach. Od té doby v oblasti probíhal archeologický výzkum.

Osudem Čisté si prošly tři tisíce dalších míst

V Čisté stálo kolem kostela 200 domů, kde žilo přes 2000 lidí. Zánik obce zvěčnil instruktážní dokument Armádního filmu. Československé vojsko městečko srovnalo se zemí v zimě 1947–1948, čili dva roky po odsunu německého obyvatelstva. Prázdné a vyrabované domy za sebou v tu chvíli měly již jedno vojenské cvičení, tentokrát proti objektům vojáci zaútočili explozemi, dělostřeleckými a ručními granáty, ostrým střelivem a plamenomety.

Po vojenské akci zřejmě nezůstal stát žádný z více než dvou stovek objektů. Přibližně rok po natočení instruktážního filmu buldozery zbytky budov rozhrnuly. Z dříve dvoutisícového městečka se po 65 letech stala dnešní zarostlá křižovatka v polích a loukách, součást vojenského prostoru Prameny. Z okolí Čisté vojáci později přesunuli cvičiště na Doupov. I tady v 50. a 60. letech pod pásy tanků a buldozerů mizely celé osady. Podobným či méně drastickým způsoben zaniklo v pohraničí po válce na tři tisíce usedlostí, osad a obcí.