Soukromé Pražské služby? AVE CZ chce odkoupit podíl Prahy

Praha – Společnost AVE CZ chce od Prahy odkoupit její podíl ve společnosti Pražské služby. Za 76,9procentní podíl nabízí více než tři miliardy. Upozornil na to deník Mladá fronta DNES s odvoláním na dopis, který zaslala AVE CZ na pražský magistrát. Většina pražských politiků tvrdí, že by nabídku odmítli. Město má na nabídku reagovat do měsíce.

Za odkoupení podílu Prahy v Pražských službách, tj. 76,9 procent, nabídla AVE CZ městu 3,17 miliardy korun. Firma, kterou se nedávno pokoušel magistrát zcela ovládnout, by tak naopak skončila zcela mimo jeho kontrolu. Současně AVE navrhla, že z Pražských služeb vyčlení malešickou spalovnu do společného podniku spravovaného Pražskými službami a Prahou.

Současné vedení Prahy i lídři některých stran, které budou za dva týdny usilovat o místa v zastupitelstvu, jsou k případnému prodeji Pražských služeb skeptičtí – právě kvůli omezení vlivu města ve spalovně. „Kdyby došlo k prodeji spalovny, mělo by pak dojít také ke čtvrté defenestraci,“ řekl deníku náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Podobně na nabídku odkoupení městského podílu v Pražských službách reagovali lídři ODS, ČSSD či Trojkoalice.

K nabídce AVE CZ se má Praha vyjádřit do měsíce, tedy období, kdy bude končit současná smlouva města s Pražskými službami na svoz odpadu. Novou smlouvu Praha nemá. Poté, co neuspěla ve snaze odkoupit sto procent v Pražských službách, čím by se magistrátu otevřela možnost zadat zakázku bez výběrového řízení, oznámilo vedení města, že by takto mohla Praha zadat svoz odpadu Technické správě komunikací. K tomu by však bylo nutné propachtovat TSK techniku Pražských služeb, což AVE CZ jako menšinový akcionář odmítá a oznámila, že se případnému pachtu bude bránit i soudně. Tvrdí, že by tak Pražské služby ztratily čtvrtinu své hodnoty.