Chanovští vyrábí nezničitelné lavičky. Teď je nabízí i jiným sídlištím

Chanov (Most) - Celých šest let a bez většího poškození stojí na mosteckém sídlišti Chanov betonový stůl s lavičkami. V roce 2008 pro sebe toto nezničitelné posezení vyrobili samotní obyvatelé Chanova. Letos se rozhodli nabídnout svůj výrobek mosteckému magistrátu pro další sídliště ve městě, a rozjet tak výrobu odolných stolů s lavicemi ve velkém.

Betonový stůl s lavičkami, vzor Chanov 008. Číslo upomíná na rok výroby před šesti lety, ale také v nadsázce na agenta Jamese Bonda a jeho nezničitelnost. Betonový nábytek vzniká v místnosti Polyfunkčního centra v Chanově pod vedením ředitele Romského domu kultury Martina Nebesáře.

K výrobě je potřeba jen cement, písek, armovací železo a plastové formy na stůl. Lavičky vyrábí výhradně obyvatelé sídliště v rámci řemeslných kurzů. Cílem projektu je podle Nebesáře naučit místní lidi pracovat s kovem a betonem. „Je to hezký pocit jít tam třeba za deset let a ono to tam pořád je,“ říká jeden z výrobců Martin Záruba.

Nezničitelné posezení stojí na mosteckém sídlišti Chanov už šest let. Pokud bude o betonový nábytek zájem, není vyloučeno, že by se mohl objevit na dalších sídlištích i v jiných městech České republiky.

Letošní rozjezd výroby alespoň symbolicky podpořil i mostecký magistrát. „Finančně jsme podpořili výrobu a instalaci zhruba za 3 600 korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Výroba nábytku sice není hlavní činností obecně prospěšné společnosti, může ale přinést tolik potřebné peníze na další projekty.