Veselí prodává domy v záplavové zóně. A lidé je chtějí

Veselí nad Moravou – Desítku domů v záplavové zóně se rozhodla prodat radnice ve Veselí nad Moravou. Jejich nájemcům je nabídla se slevou za 600 tisíc korun. Koupit je chtějí všichni, navzdory tomu, že domy jsou pravděpodobně jen těžko pojistitelné.

V roce 1997 bylo Veselí nad Moravou spíš pod Moravou. Řeka tam při masivních povodních vystoupila z břehů a rozlila se do okolní krajiny i do města. Část Veselí zvaná Milokošť byla vůbec nejpostiženější obcí na Hodonínsku: voda zaplavila desítky rodinných domů. Některé samy spadly, jiné nařídil zbourat statik, část se povedlo opravit. „Dvacet baráků tu padlo. Bylo to z kotovic, muselo to jít dolů,“ vzpomíná dnes 89letý Jaroslav Jakubec, který při povodni přišel o dům.

Některé zbořené domy pak nahradily novostavby postavené z dotací, jiné připomínají už jen proluky. Radnice se teď rozhodla „povodňové“ domky jejich nájemníkům odprodat. „Odhadní cena každého domu je milion korun. Abychom je prodali, zastupitelstvo odsouhlasilo 60 procent ceny místně obvyklé. Nájemci mají navíc takové sociální poměry, že nejsou schopni to okamžitě splatit, takže je nastavený velmi jemný splátkový kalendář,“ potvrdil starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík (ODS).

Zájem je velký – domy chtějí odkoupit všichni nájemníci. A to i přesto, že stavby leží v místech, která v roce 1997 spláchla povodeň. K podobnému scénáři moc nechybělo ani před čtyřmi lety. „Od povodní byla prohloubena a upravena koryta, zvýšeny hráze. V roce 2010 jsme měli obdobné problémy a bylo to na hraně, moc nechybělo,“ přiznává starosta. Nová protipovodňová opatření by ale měla rizika minimalizovat, věří radnice.

Nízká cena přesto nájemce domů láká. Kupovat bude sedm z deseti nájemníků, tedy všichni až na ty, kdo radnici dluží za nájem. Pojišťovny ale varují – vzhledem k rizikům jsou takové nemovitosti často nepojistitelné, nebo se riziko minimálně výrazně promítne do ceny pojistky. „Je to navýšení řádově o desítky procent a klient nemá stoprocentní jistotu, že se mu vůbec podaří pojišťovnu přesvědčit, aby vzala takovou nemovitost do pojištění,“ varoval analytik Jiří Pěnčík.

Pojišťovny dělí záplavové oblasti do čtyř pásem. V první záplavy de facto nehrozí. Ve 2. a 3. pásmu už riziko velké vody hrozí, i tyto lokality ale pojišťovna bez problému pojistí - ovšem za vyšší cenu. Problematické je 4. pásmo, což jsou nemovitosti v bezprostřední blízkosti vodních toků. Ty pojišťovny standardně proti povodni ani záplavě nepojistí. Nejsou ale úplně bez šance. Výhodou je, pokud obec už má nebo alespoň plánuje kvalitní protipovodňová opatření nebo se jí voda několik posledních desítek let vyhýbala. V této zóně je v celé republice necelých 100 tisíc objektů, což je něco málo přes tři procenta.