Exředitel zkrachovalého OP Prostějov se zpovídá ze zpronevěry

Brno – Celkem 26 milionů korun dostal za čtyři roky práce na odměnách bývalý šéf společnosti OP Prostějov František Tuhý. Obžaloba teď viní bývalého šéfa podniku ze zpronevěry. Případ dnes začal řešit brněnský krajský soud. OP Prostějov se dostal do finančních potíží a v roce 2010 byla firma poslána do konkurzu. Věřitelé si nárokují celkem dvě miliardy korun.

Že by se na účet krachující firmy obohatil, dnes bývalý ředitel společnosti OP Prostějov František Tuhý u soudu popřel. Zdůraznil, že firma pod jeho vedením prosperovala, řádně hradila úvěry a každoročně se její majetek zvyšoval o 100 až 200 milionů korun. Soudu řekl, že pokud by nemusel z jejího vedení odejít, podnik by překonal hospodářskou krizi a byl by úspěšný dosud.

Tuhý vlastnil 54 procent akcií známé oděvní firmy, jejichž cena se před více než šesti lety podle jeho odhadu pohybovala kolem miliardy korun. „Pokud bych potřeboval peníze, tak bych prodal akcie,“ uvedl Tuhý. Nyní podle svých slov kromě domu, v němž žije s manželkou, nic nevlastní.

Obžaloba to vidí jinak. Podle státního zástupce se měl exředitel obohatit na úkor firmy tím, že si nechal v letech 2004 až 2008 vyplatit prémie ve výši 26,3 milionu korun. Jako ředitel pobíral v měsíční mzdu 200 tisíc korun, ke které měl nárok na roční prémie ve výši 300 procent ročního příjmu.

Žalobce vidí rozpor v tom, že Tuhý byl i předsedou představenstva a stanovil podmínky pro vyplácení odměn sobě a členům nejvyššího vedení firmy. Následně si pak tyto odměny vyplatil. Odměny pro něj ale měla schvalovat valná hromada. Za zpronevěru hrozí Tuhému až deset let vězení.

Tuhý se hájí tím, že si nebyl vědom, že je souběh funkcí v tomto případě problém. „Nikdy nikdo nevznesl připomínky k vyplácení prémií, a to ani auditoři, kteří pravidelně ekonomiku firmy kontrolovali,“ uvedl bývalý generální ředitel. Soudu řekl, že splňoval všechny podmínky, aby mu odměny byly vyplaceny.

Závratné pohledávky

Společnost OP neboli Oděvní podnik Prostějov byla největší českou textilkou. Továrny podniku produkovaly formální i neformální oblečení, sériovou výrobu i unikátní střihy. V dobách, kdy podnik provozoval pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí.

Firma se později dostala do finančních problémů. Když její závazky vyrostly téměř na dvě miliardy korun, bylo rozhodnuto o vyhlášení úpadku. V roce 2010 pak šla firma do konkurzu. Pohledávky vůči společnosti nárokuje 555 věřitelů. Okolnosti krachu prověřují policisté z olomoucké krajské hospodářské kriminálky. V červnu obvinili pět bývalých členů vedení zkrachovalého podniku z předlužení firmy. Hrozí jim tři roky vězení.

Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, jejíž majitelé se rozhodli budovy oděvního podniku zbourat. Šest výrobních hal OP poslala letos v létě k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přišel o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Na části pozemků v areálu bude postavena výstavní hala a zbývající parcely chce Astria Group nabídnout investorům.