Začátek akademického roku v Pardubicích bomba nebyl. Naštěstí

Pardubice – Pardubická univerzita čelila celý týden anonymním výhrůžkám, v nichž neznámý člověk vyhrožoval odpálením nástražného výbušného systému v některé z univerzitních budov. Policie proto rozjela rozsáhlé manévry, při nichž uzavřela areál univerzity i přilehlé okolí. Své semtexové výhrůžce nedostál a kolem 14:30 se dnes do prohledávaných budov vrátil běžný provoz.

Už v sedm ráno museli studenti opustit budovu kolejí a už v 9 hodin ráno působil univerzitní kampus jako městečko duchů. „Nechtěli jsme riziko podcenit, takže jsme uzavřeli i okolní ulice,“ řekla České televizi mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová. Vozy městské hromadné dopravy musely jezdit po objízdné trase. V centru města a v Černé za Bory se nevyučovalo také ve školách, které sídlí blízko univerzitních objektů nebo přímo v nich.

Pyrotechnici prohledali na padesát budov, preventivní opatření se týkala všech objektů univerzity nejen v Pardubicích, ale také v České Třebové, Litomyšli a Praze. Odpoledne už se areál i budovy znovu otevřely studentům, pro policisty ale případ nekončí, tým zkušených vyšetřovatelů pokračuje v pátrání.

Podle Vavřinové pracuje policie s případem jako s trestným činem obecného ohrožení, kde je trestní sazba osmi let vězení. „Je možné, že bude v následujících dnech čin překvalifikován na šíření poplašné zprávy,“ dodala Vavřinová. Rektorát univerzity odhaduje vzniklé škody na stovky tisíc. „Možná se dostaneme až k milionu,“ tvrdí rektor Miroslav Ludwig.

Nejčastěji prozradí autora anonymních výhrůžek jeho vztah k místu, kde bombou hrozí. Úspěšnost kriminalistů při vypořádávání se s výhružnými dopisy i telefonáty v poslední době roste. Jen v tomto roce se jim do konce prázdnin podařilo objasnit 101 z více než 170 takových případů.

Počet případů šíření poplašné zprávy:

  • 2012 - 209/102 objasněných
  • 2013 - 203/144 objasněných
  • k 31. 8. 2014 - 173/101 objasněných

Zdroj: Policie ČR