Klienti ústavů se na Vysočině stěhují do normálního bydlení

Pelhřimov - Dvaapadesát rodinných domků se stává postupně domovem pro klienty z pěti ústavů sociální péče na Vysočině. Region se rozhodl jít cestou začleňování lidí s postižením do běžného života. Půl miliardy uhradí státní peníze, 70 milionů pak samotný kraj. V Pelhřimově otevřeli první dva domy pro klienty z Domova Jeřabina Těchobuz.

„Náklady nebudou vyšší než u ústavů sociální péče a první 4 roky vícenákladů uhradí ministerstvo práce a sociálních věcí,“ podotkl k transformačnímu plánu radní Vysočiny Petr Krčál. Podle ředitelky těchobuzského domova Simony Tomanové budou někteří z nových rezidentů chodit do práce, všichni se pak s pomocí asistentů postarají o své nové bydlení.

Otevření dvou domů v Pelhřimově odstartovalo proces, který bude pokračovat už v listopadu, kdy se dalších 12 klientů nastěhuje do dvou domů v Cetorazi. Padesátka dalších pak najde svůj domov v šesti lokalitách Pelhřimovska během roku 2015.

Petr Podešva pozdravil své nové sousedyKlient Domova Jeřabina Petr Podešva byl v Těchobuzi dnes naposledy. Žil tady od svých 14 let a strávil zde většinu svého života. Loučil se proto posmutněle. Krátce po obědě ale sbalil poslední věci a vyrazil na cestu do nového domova. V Pelhřimově se zapojil do slavnostního přestřižení pásky a pozdravil místní lidi: „Tak vás tady pěkně zdravím, bude se mi tady líbit a budu rád, když navážeme nějaký kontakty.“