Šumava bilancuje sezonu - letos přijelo méně turistů

Šumava - Letní sezona na Šumavě definitivně skončila. Řada informačních center se proto uzavře. Národní park také začíná bilancovat návštěvnost v uplynulých měsících - ta byla v letošním roce o něco nižší než v loňské sezoněV oblastech centrální Šumavy jde až o tisíce turistů. Naopak některé projekty správy Národního parku mají za sebou rekordní návštěvnost.

Například v nejnavštěvovanějším informačním středisku na Kvildě bylo letos v sezoně zhruba 74 tisíc lidí, což je o 10 tisíc lidí méně než loni. Mezi lokality, kam tradičně ve velkém počtu míří návštěvníci, patří Jezerní slať a Chalupská slať. „Jsou velmi dobře dostupné autem a vhodné i pro vozíčkáře,“ řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. V případě Jezerní slatě je pouze srpnová odhadovaná návštěvnost 25.000 lidí.

S koncem sezony se teď některá infocentra uzavřou, třeba na rozhledně Poledník u Prášil. Jiná budou mít do konce října omezený provoz.


Některé projekty ale na Šumavě zaznamenaly rekordní návštěvnost. Například soví voliéry v Borových Ladech navštívilo 80 tisíc lidí, což je zatím nejvíc v historii tohoto projektu. V loňské sezoně tam dorazilo přes 50 tisíc turistů.

Ve voliérách v Borových Ladech mohou návštěvníci vidět dvě desítky různých sov a mezi nimi i druhy, které už se v přírodě běžně nevyskytují. Objekt, jenž je vestavěn do menšího lomu, ukazuje vzácné šumavské živočichy, které lidé ve volné přírodě těžko spatří. Podle zástupců šumavského národního parku jde o největší voliéru v Česku.

Správa parku si nejvíce cení puštíka bělavého. Ve volné přírodě žije na Šumavě jen dvacet párů a patří tak k nejohroženějším druhům. Všechny sovy v Borových Ladech pochází z umělých odchovů nebo jde o handicapovaná zvířata, u kterých už není návrat do přírody možný. Méně agresivní druhy pak vedení parku vypustilo do hlavního prostoru, kudy prochází návštěvníci.

Z hlediska počtu turistů byl úspěšný i projekt splouvání Teplé Vltavy. Deštivé počasí totiž vodákům přálo. Díky tomu letos splulo Teplou Vltavu více než dva a půl tisíce lodí. Projekt, do kterého se musí vodáci registrovat, tak poprvé za svou existenci nebyl ztrátový. V předchozích letech musela na tento projekt Správa parku každý rok doplácet.

Splouvání Teplé Vltavy se řídí několika pravidly. Třeba při poklesu hladiny pod padesát centimetrů nesmí lodě vyplouvat. Do 61 centimetrů pak mohou vodáci jen s průvodcem. Navíc návštěvní řád určuje i počet lodí na řece. Podle nového řádu mohlo letos vyplout více než 60 lodí denně, to je o dvě třetiny více než loni. Zároveň se také prodloužila denní doba splouvání na dvanáct hodin. Pro příští sezonu pak mají pravidla zůstat stejná. „Návštěvní řád byl schválen na dobu neurčitou, přesto budeme monitorovat každý rok vliv splouvání na ekosytém Vltavy,“ poznamenal ředitel parku Jiří Mánek.

Šumava letos nabídla také rozšířenou nabídku dobrodružných výprav za poznáním velkých zvířat i unikátních biotopů v Chráněné krajinné oblasti Šumava. S průvodcem je možné vyrazit do 6 oblastí po 6 různých trasách, a jedná se tedy o celkem 18 výprav.

Oblasti pro Průvodce divočinou v NP

 • Křemelná – Šumavským kaňonem – 3 trasy (1 nová trasa)
 • Vltavský luh – Živá řeka – 2 trasy
 • Trojmezná – Za duchem pralesa – 1 trasa
 • Polom – Na hraniční hřeben – 1 trasa
 • Smrčina – Nahoru na horu – 2 trasy
 • Modravské pláně – Tetřeví domov – 3 trasy
 • Ždánidla (východisko z Prášil) – 1 trasa
 • Kamenná (východisko ze Stožce) – 1 trasa

Oblasti pro Průvodce divočinou v CHKO

 • Zhůřská hnízdiště
 • Městišťské rokle
 • Boubínský prales
 • Černé jezero
 • Bílá strž
 • Úhlavský luh + Lakmal

Šumava plánuje otevřít dosud zakázaná místa

Turistům by se mohlo na Šumavě otevřít několik dosud nepřístupných míst. Správa národního parku nyní prověřuje čtyřicet lokalit v přísně chráněných prvních zónách. Jde například o Prameny Vltavy, hraniční pásmo u Poledníku nebo údolí řeky Křemelné. Některé lokality by návštěvníci mohli obdivovat už v příští turistické sezoně. Šumavský park ale připravuje i řadu dalších novinek. Chce například obnovit Rosenauerovu nádrž - faktický začátek Schwarzenberského plavebního kanálu. Park pracuje také na rozšíření možností pro handicapované.