Sedm mediků z Ukrajiny zahájilo semestr na Univerzitě Palackého

Olomouc – Sedm stipendistů z Ukrajiny začalo studovat na Univerzitě Palackého v Olomouci. Místa jim nabídla škola letos v únoru jako reakci na tíživou situaci v jejich zemi. Kvůli vleklé krizi a obavám z války do Česka nemíří jen studenti, ale i čím dál více žadatelů o azyl.

Studenti medicíny Alena Chasovskykh a Petr Shkrobotko pocházejí ze Záporoží, což je 16 kilometrů od Doněcku, kde probíhají boje ukrajinské armády s proruskými separatisty. Účastnili se protestů v Kyjevě, Putina ve vlasti nechtějí. Odjet na celý rok studovat do bezpečného Česka pro ně bylo na jednu stranu lákavé, zároveň to bylo těžké kvůli rodinám, které tam zůstaly v ohrožení a obavách z nadcházející zimy bez ruského plynu.

„Než jsem odjel do Česka, řešili jsme s rodinou, co by měli udělat, kdyby se válka posunula až do našeho regionu,“ líčil své starosti ukrajinský student Petr Shkrobotko. Když dostuduje, bude z něho gynekolog, kolegyně Alena si vybrala chirurgii. Olomoucká univerzita přišla s nabídkou přijmout stipendisty, protože vzdělání je jednou z mnoha oblastí, kterým vleklá krize na Ukrajině škodí. „Máme sice dobré vzdělání, ale zchudli jsme. Nemáme například dost peněz na vybavení pro vědeckou práci,“ uvedla Alena Chasovskykh.

Studenti dostanou 13 tisíc měsíčně

Univerzitu Palackého bude pomoc ukrajinským studentům stát milion korun. Každý stipendista dostane třináct tisíc korun měsíčně. „Podmínkou bylo, že půjde o studenty druhého nebo třetího ročníku doktorského studia. A museli mít za sebou také nějakou vědecko-výzkumnou práci,“ řekl mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Radek Palaščák.

Petr a Alena sledují konflikt na Ukrajině s obavami, že boje hned tak neskončí. Myslí si to i řada jejich krajanů. Ve velkém proto žádají o azyl. Ministerstvo vnitra dostalo od počátku roku o třetinu žádostí více než za celý loňský rok. Česko se jim bude snažit vyjít vstříc. „Jednáme o tom se státy Visegrádské čtyřky i se zeměmi Salzburského fóra,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Pro uprchlíky z okolí Doněcku přichází to nejkrutější období – zima. Připravují se i české humanitární organizace. „Zahájili jsme velkou materiální sbírku zimního oblečení, spacáků, lůžkovin, zimních bot a podobně, abychom mohli těm lidem, co přicházejí ze západní části Ukrajiny, pomoci,“ uvedl mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc Marek Navrátil.