Müsli, šunka, zelenina. Škola dětem připravuje kromě obědů i snídaně

Kladno - V Kladně začala jako první v Česku 11. základní škola připravovat školákům snídaně. Její vedení chce v dětech vzbudit zájem o zdravou stravu a naučit je správné životosprávě. A malá škola zatím slaví se svým nápadem velký úspěch - ze tří set žáků si cestu na snídani do školní kuchyně našla už třetina z nich.

„Řada dětí nemá ráno čas se nasnídat. Rodiče pospíchají do práce a snídaně se odbývají ve velké rychlosti,“ vysvětlila ředitelka školy Vladimíra Hamousová prvotní impuls, který školu na tento projekt přivedl. Příprava kuchařkám zabere jen deset minut. Škola přitom dbá na vyváženost snídaně. „K snídani podáváme pestrou stravu. Zdravé lupínky, šunku, sýr, ovoce,“ upřesnila kuchařka Miloslava Božková.

Pravidelně sem na snídani denně chodí třicet až čtyřicet dětí. Zajímavostí je, že nejvíc jich je v pátek. Žáky stojí snídaně dvacetikorunu. A rodiče, kteří tady snídat mohou také, si ještě deset korun připlatí. Společné ranní jídlo berou jako společenskou událost. „Většinou doma nestíháme. Určitě si tu snídani nikdy takto v klidu nedáme. Stojí za to si vstát o čtvrt hodiny dřív a tady si v klidu tu snídani dát,“ myslí si matka jednoho z žáků Helena Svobodová. Díky tomuto úspěchu tak chtějí snídaně zavést už i další školy v Kladně.