Jízdenky na pražskou MHD budou lidé moci zaplatit bankovkami i kartou

Praha – Platební kartou nebo bankovkami budou moct platit jízdenky cestující pražské MHD v nových automatech, které byly nainstalovány v hale Letiště Václava Havla a hlavního nádraží. Zatím fungují ve zkušebním provozu. Dosud používané přístroje přijímaly pouze mince. S těmi by bylo možné jízdenku koupit i nadále.

„Pokud se provoz osvědčí, tak bychom chtěli do budoucna nakupovat další takové automaty,“ upřesnil Pavel Procházka, šéf organizace Ropid, která organizuje pražskou dopravu. Nový automat na jízdenky stál 350 tisíc korun. 

Přístroj umí vyhledat i nejrychlejší spojení

Nové automaty kromě bankovek a běžných platebních karet umí pracovat i s bezkontaktními kartami. Novinkou je také dotykový displej, na kterém cestující nejen zvolí druh jízdného, ale mohou si v systému najít jednotlivé spoje v rámci pražské integrované dopravy - přístroj tak vyhledá spoj i v rámci příměstských vlaků a autobusů.

  • Filip Drápal, mluvčí, Ropid: „Výhoda je, že si po vytisknutí jízdenky můžete vytisknout také to nalezené spojení, takže máte u sebe konkrétní trasu včetně času, kdy kam máte jet, na co přestoupit.“

V budoucnu by nové automaty měly stát na frekventovaných železničních zastávkách a ve stanicích metra. V okrajových částech metropole s nimi podle Procházky Ropid zatím nepočítá.