Chodník v Pardubicích září barvami, pokreslil ho bangladéšský umělec

Pardubice - Donedávna šedý a smutný chodník před vstupem do pardubické praktické školy na Dukle se může pyšnit nezvyklými barevnými obrazy. Ty vznikly za spolupráce žáků a učitelů pod taktovkou bangladéšského umělce Ruhula Amina Kadžola.

Celý projekt vznikl za podpory města Pardubice. Obraz u školy na Dukle tvořil bangladéšský umělec spolu s dětmi tři dny. Nejprve nakreslil vzor, namíchal barvy a děti celý obraz vybarvovaly. „Máme teď veselejší školu, kresba je hodně barevná a dětem se líbí. Je tu logo města i naší školy, což jsme si přáli,“ podotkla ředitelka praktické školy Daniela Ročková.

Umělec zanechal svou stopu už v mnoha metropolích

Chodníkovou šeď oživil výtvarník i před nedalekou základní školou Staňkova a není to zdaleka poslední místo, které výtvarník spolu s dětmi rozzáří. Do Pardubic by se měl vrátit za rok.

Proměňovat chodníky svým specifickým pouličním uměním začal výtvarník před dvaceti lety a jeho díla vznikla na řadě míst v Evropě, Asii i Americe. První chodníky oživil barvami ve Švédsku v roce 1994, barevné odkazy zanechal také v Plzni, Dánsku, Německu, Estonsku, Itálii, Velké Británii, Mexiku, Indii, Bangladéši a na Islandu. Obrazy na chodníku vydrží i několik let, záleží na podnebí místa, kde vznikly, a v případě blednutí mohou děti a učitelé obrazy znovu namalovat sami. Řídí se osobním sloganem: „Stačí se podívat na zem a v tu ránu se cítíte šťastní.“