Skiareál Lipno: Experti drtí pařezy na nové sjezdovce unikátní metodou

Lipno nad Vltavou Lipenský lyžařský areál rozšiřuje hlavní sjezdovku. Po těžařích, kteří tam pokáceli pruh lesa směrem k lanovce, teď na kopec nastoupili experti na frézování pařezů. V Rakousku běžně používaná technologie je v Česku využívána spíš výjimečně. Unikátní metoda totiž nedovolí masivní zásah do přírody jako při klasickém trhání pařezů těžkými stroji.

Jediný stroj upraví tříhektarový svah za pět dnů. „Zvolili jsme tuto metodu, protože je ekologicky šetrnější vůči přírodě a zároveň je rychlejší oproti klasickému vyndávání pařezů,“ upřesnil mluvčí Skiareál Lipno Jiří Falout.

  • Jiří Falout: „Na nové Jezerní sjezdovce teď pracují dva speciální stroje, které na Lipno přijely z Rakouska. Oba stroje se speciálními frézami odstraňují části pařezů tak, že výsledkem je rovný terén připravený pro konečné využití. Jde o zcela unikátní metodu, která není v České republice běžná.“

Likvidace jednoho z největších pařezů o průměru téměř metr trvala minutu a třičtvrtě. Fréza ho rozdrtí na jemné piliny do hloubky 20 centimetrů a stroj pak vše srovná s okolním terénem. Kameny ho nepoškodí a poradí si i s větvemi. „Kdyby se pařezy trhaly, vznikly by minimálně několik desítek centimetrů hluboké jámy, které by se musely zasypat, pařezy odvozit, zlikvidovat,“ poznamenal stavbyvedoucí Jan Poláček.

Na urovnanou zem nyní přijde vrstva sena. Pak už bude sjezdovka čekat jen na první sníh, mráz a lyžaře. Úprava svahu včetně vykácení je díky strojní fréze dobou trvání rekordní. „Od zahájení prací na sjezdovce po finální položení sena to bude trvat o něco málo více než jeden měsíc,“ upřesnil Falout.

Nová sjezdovka bude sloužit lyžařské škole

Rozšířením tratí v Lipně vznikne speciální sjezdovka pro lyžařskou školu. „Původní trať Jezerní sjezdovky budou využívat děti z lyžařské školy a budou jediní v České republice, kteří budou mít vlastní sjezdovku. Jmenovat se bude Školní,“ dodal mluvčí. Zkušení lyžaři se tak s těmi začínajícími budou potkávat už jen na lanovce.