Hranice zmizely, kriminalita ne: Čeští policisté spolupracují s kolegy z Německa i Rakouska

Ústí nad Labem – Kriminalita napříč státy je v kontextu otevřených hranic schengenského prostoru stále problém. Zatím policisté na obou stranách hranice pracují spíš samostatně a informace si vyměňují ve specializovaném centru. Za rok si tak pomáhali ve skoro deseti tisících případech, to je nárůst o pětinu. V Petrovicích se nachází pobočka centra policejní a celní spolupráce mezi Českem a Německem. Policie se v těchto místech potýká se zvýšenou aktivitou okolo drogové kriminality, ale spolupráce se saskými policisty se uplatní i v případě krádeží a hledání osob.

Policejní zásahy koordinované mezi českou a německou stranou mívají dílčí charakter. V červnu letošního roku rumburští policisté nalezli ukradené vozidlo Toyota Supra, které mělo zabudovanou přední část z Ferrari. Automobil se ztratil v obci Neugersdorf a podařilo se ho zajistit v areálu firmy v Jiříkově. V červenci pak byla v Ebersbachu zadržena trojice českých občanů, u nichž byl nalezen pervitin a klíčky od ukradeného auta. To se pak podařilo nalézt na českém území v obci Krásná Lípa.

Nápomocní byli policisté i v případech, kdy šlo o zdraví lidí. Večer dvacátého září byl jako pohřešovaný nahlášen muž trpící schizofrenií. Informace přišla z Velkého Šenova, předána byla německé straně a muže se skutečně podařilo nalézt ve Waltersdorfu, a to do půlnoci druhého dne. V jiném případě z července byl pohřešován šofér nákladního automobilu. Za asistence dálniční hlídky u Bissendorfu bylo vozidlo nalezeno i s řidičem, který se nacházel ve špatném zdravotním stavu, a proto nemohl reagovat na snahu o kontakt ze strany svých kolegů.

Dohoda o úzké spolupráci před dvěma roky

Vzájemná pomoc při řešení kriminální činnosti se zakládá na dohodě uzavřené mezi ministerstvy vnitra České republiky a Německa ze 13. února 2012. Zahrnuje dvě pracoviště, na německém území je to Schwandorf v Bavorsku, na české straně se nachází v obci Petrovice při hranici se Saskem. Nové policejní prostory v Petrovicích byly otevřeny o tři měsíce později. Osazenstvo Společného centra policejní a celní spolupráce v obou místech tvoří zároveň čeští i němečtí zaměstnanci. Od devadesátých let byly Petrovice ve spojení hlavně s příhraničním městem Bahratal a fungovaly jako koordinační středisko k předávání osob.

Bezprostřední výměna informací a koordinace zásahu na obou stranách hranice je hlavním úkolem střediska v Petrovicích. Výsledkem jsou společné hlídky i přeshraniční sledování. Pronásledování osob do České republiky je podle policejních statistik častější než naopak. Za rok 2012 šlo o 16 osob, v minulém roce o čtyři méně.

Vývoj statistiky přeshraničního pronásledování

V roce 2008 byly případy pronásledování do ČR pouze tři, už v následujícím roce stoupl počet na 16 a kolem tohoto čísla zůstával i v dalších letech.

Pronásledování z ČR bylo v roce 2008 zaznamenáno jenom jedno, v dalších letech byly čtyři. Pouze v roce 2011 se policisté nezabývali žádným. Za loňský rok byly takové případy dva.


V červnu 2014 jednal v Liberci ministr vnitra Milan Chovanec se svým saským protějškem Markusem Ulbigem o posilování vzájemných vztahů a dalších opatření v oblasti boje s drogovou kriminalitou, která je v příhraničních oblastech výrazná. O měsíc později už podepsali prohlášení o spolupráci. V roce 2011 zajistili saští celníci tři kilogramy pervitinu, o dva roky později šlo o množství o hmotnosti přes čtrnáct kilogramů. Za posledních pět let se v Sasku drogová problematika zhoršila o 300 %. „Chtěli jsme však vyslat jasný signál, že boj s drogami a drogovými gangy bereme velmi vážně,“ řekl tehdy Milan Chovanec. „Zásadní pro nás je také zajistit rychlou výměnu informací nebo odstraňovat mezi policisty obou států jazykovou bariéru,“ dodal.

Společné policejní hlídky fungují už 8 let i na hranici s Rakouskem. Kriminalita v příhraničí díky tomu podle statistik klesá. Spolupráci si chválí například při odhalování pašeráků aut.  Mají 200 společných hlídek, na obou stranách hranice.